• patron serwisu

GETZNER Werkstoffe GmbH

  • Herrenau 5
    6706 BÜRS, Austria
  • tel. +43 5552 201 0
  • faks +43 5552 201 1899

Producent technicznych materiałów poliuretanowych. Rozwiązania oparte są na stworzonych i we własnym zakresie produkowanych nowoczesnych elastomerach Sylomer® i Sylodyn® oraz izolatorach sprężynowych Isotop®.

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie


Zapobieganie przenoszenia dźwięków w pomieszczeniach fitness

Materiały akustyczne oferowane przez firmę Getzer Werkstoffe mają szerokie zastosowanie, także w przypadku adaptacji pomieszczeń na kompleksy sportowe takie jak kluby fitness. W wielu miejscach na świecie stosuje się rozwiązania oparte o elastomery tej firmy podnosząc komfort akustyczny.

Akustyka pomieszczeń treningowych
Coraz więcej osób wyznaje ideę zdrowego stylu życia, chcąc m.in. uprawiać więcej sportu. Szczególnie tę tendencję można zauważyć u osób mieszkających w dużych miastach, gdzie taka potrzeba ruchu jest zaspakajana np. w klubach fitness. Często są one lokalizowane w obiektach biurowych lub w pustostanach budynków, które nie były przeznaczone do użytkowania o charakterze sportowym. Dostosowanie takich pomieszczeń do nowych warunków może stanowić pewne wyzwanie dla projektanta. Dotyczy to doboru odpowiednich materiałów, ale w pierwszej kolejności podzielenia przestrzeni treningowej na osobne strefy do danych ćwiczeń powodujących określoną różnorodność wzbudzanych dźwięków. Przykładowo bieżnia generuje inne wstrząsy niż tzw. grupa Zumby.
Kluczem do zmniejszenia hałasu jest elastyczność warstw podłogi i dobór odpowiedniej nawierzchni. Muszą one odpowiadać zarówno wymaganiom bezpieczeństwa treningu jak i akustyki. Zaprojektowana posadzka nie może mieć zbyt dużej elastyczności i sprężystości, ponieważ niesie ze sobą niebezpieczeństwo kontuzji. Niestety, często popełnianym błędem jest nieuwzględnienie właściwości takich nawierzchni, co w następstwie może prowadzić do problemów z hałasem. Należy zwracać uwagę, aby cała konstrukcja podłogi poprzez swoje różne warstwy przenosiła i wytłumiała hałaśliwe dźwięki.

 

Getzner, materiały akustycze, Przewodnik Projekanta

Fot. 1. Sylodyn

Ogólna charakterystyka rozwiązań
Spełniając wymagania akustyczne, firma Getzner Werkstoffe opracowała dla wszystkich znaczących stref w klubach fitness odpowiednie rozwiązania warstw podnawierzchniowych. Do głównych produktów firmy należą elasotomery Sylomer® i Sylodyn®. Sylomer® ma strukturę porów, która składa się z komórek mieszanych jest elastycznym materiałem poliuretanowym stanowiącym kombinację właściwości sprężystych i tłumiących o wysokiej trwałości. Produkt ma wysoką wytrzymałość zmęczeniową
i dobre parametry takie jak statyczny zakres stosowania od 0,011 N/mm² do 1,2 N/mm² i obciążenia szczytowe do 6,0 N/mm². Sylodyn® ma zamkniętą strukturę komórkową i wydatne właściwości sprężynujące, dlatego nadaje się do bardzo wysokich obciążeń. Statyczne stałe obciążenie standardowych typów wynosi od 0,075 N/mm² do 1,5 N/mm², dla typów specjalnych do 2,5 N/mm², a obciążenie szczytowe do 8 N/mm². Charakteryzuje się także dużą obciążalnością dynamiczną. Właściwości te sprawiają, że produkt ma niewielką zależność od amplitudy przy trwałej twardości. W porównaniu z tworzywem Sylomer® materiał wykazuje silniejsze właściwości dynamiczne.

Ponadto firma Getzner wprowadziła do oferty nowo stworzony wysokotłumiący materiał Sylodamp®. Ten materiał poliuretanowy o strukturze z komórek mieszanych ma wysoką zdolność pochłaniania energii przy parametrach takich jak statyczny zakres stosowania od 0,005 N/mm² do 0,5 N/mm² oraz elastyczność odbicia do maks. 16%. Właściwości te umożliwiają przyjmowanie i absorpcję obciążeń spowodowanych wstrząsami.

Komórkowe tworzywa Getznera mają swoją elastyczność dzięki wyjątkowej porowatej strukturze pozbawionej substancji zmiękczających. Dzięki wieloletniej współpracy z licznymi klubami fitness firma Getzner opracowała i wypróbowała w praktyce, zróżnicowane elastyczne materiały i systemy, dlatego ich różne typy można dobierać do konkretnych potrzeb klienta wynikających z przeznaczenia danych pomieszczeń.

Getzner, materiały akustycze, Przewodnik Projekanta

Getzner, materiały akustycze, Przewodnik Projekanta
 Fot. 2. Posadzka na konstrukcji z kostek elastomerowych FB  Fot. 3. Podest Sylomer

 

Izolacja sal do ćwiczeń typu Zumba, aerobic, stepwalking
System elastomerowych kostek o nazwie FB (Floor Blocks) charakteryzuje wysoki stopień poprawy tłumienia dźwięków uderzeniowych DLn,w = 31 dB (Ln to wskaźnik poziomu dźwięku), prosty montaż, niewielka wysokość zabudowy oraz możliwość łatwego prowadzenia w nim wszelkiego rodzaju instalacji takich jak kable czy rury. Elastomerowe kostki wykonane z tworzywa Sylomer® mogą być używane w kombinacji z profilami do suchej zabudowy, z łatami drewnianymi, płytami OSB czy płytami Lewisa.

Izolacja siłowni
Odseparowanie strefy wolnych ciężarów jest jednym z większych wyzwań. Ponieważ wiele klubów czynnych jest 24 h/dobę, stąd obligatoryjne jest zredukowanie generowanych dźwięków do normowych nocnych wartości. W strefie wolnych ciężarów w momencie zetknięcia się hantla z posadzką odczuwane jest to jako uderzenie i dlatego działanie to musi być zniwelowane. W takich sytuacjach sprawdzają się wysokotłumiące materiały z grupy Sylodamp®. Można je użyć w nowo powstających klubach jako pełnopowierzchniowe podkładki pod wylewki lub w już istniejących stosując je pod podesty.

Getzner, materiały akustycze, Przewodnik Projekanta

 

Izolacja urządzeń aerobowych
Nawet mimo dobrego wytłumienia podłóg, może dojść przy użytkowaniu niektórych urządzeń treningowych do rozprzestrzeniania się niepożądanych dźwięków wtórnych. Powodem jest ich różne obciążenie, zróżnicowane kąty pochylenia i intensywność pracy. Na podstawie zebranych danych firma Getzner opracowała system bezpośrednich, wielowarstwowych podkładek pod te urządzenia (Treadmill bearings), które bez względu na chwilowe warunki pracy skutecznie je izolują.

Izolacja strefy ogólnoużytkowej
W każdym klubie fitness znajdują się nie tylko pomieszczenia treningowe, ale także inne takie jak pomieszczenia biurowe, recepcje, szatnie itp. Firma Getzner ma produkty uzupełniające ofertę wyrobów podłogowych w postaci mat podjastrychowych AFM (Acoustic Floor Mats).

Produkty (0)