• patron serwisu

SCHÖCK Sp. z o.o.

  • ul. Jana Olbrachta 94 (biuro handlowe)
    01-102 Warszawa
    woj. mazowieckie
  • tel. 22 533 19 16

Firma Schöck projektuje, produkuje i dystrybuuje innowacyjne elementy i systemy budowlane w obszarze izolacji termicznej, akustycznej oraz techniki zbrojeniowej.

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie


Schöck Isolink® TA-H i TA-D – żelbetowe ściany warstwowe bez mostków termicznych

Firma Schöck, wiodący producent nośnych elementów izolacyjnych, bazując na unikalnych właściwościach włókien szklanych, opracowała kotwy termiczne Schöck Isolink® TA-H i TA-D (dawniej Schöck Thermoanker), które ze względu na swoje parametry termiczne stanowią doskonała alternatywę dla stosowanych tradycyjnie elementów stalowych. Parametry termoizolacyjne kotew zostały potwierdzone certyfikatem niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych.

Przez dziesiątki lat prefabrykacja budynków wielomieszkaniowych postrzegana była jedynie jako niechciana pamiątka minionej epoki, pełna wad i niedoróbek. Dodatkowo rozwinął się pogląd, że „czerwone jest zdrowe”, co też stanowiło dodatkową barierę, głównie do stosowania ściennych elementów żelbetowych. Zauważalny jest jednak powrót do prefabrykacji budynków wielorodzinnych, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Przyczynia się do tego głównie znaczny wzrost ceny robocizny oraz wynajmu sprzętu budowlanego. W obu przypadkach nowoczesna prefabrykacja jest dobrym rozwiązaniem – znacznie skraca czas wznoszenia konstrukcji budynku przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby zatrudnionych do prac budowlanych osób.

Nowoczesna prefabrykacja nie może się obejść bez nowoczesnych rozwiązań w zakresie izolacji termicznej. Prefabrykowanym warstwowym ścianom zewnętrznym stawiane są takie same wymagania odnośnie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U, jak przegrodom wykonanym w każdej innej technologii. Ponieważ w prefabrykowanych ścianach warstwowych, czy to w tzw. sandwiczach czy w ścianach z pustką do późniejszego zabetonowania, żelbetowa warstwa elewacyjna oddzielona jest od żelbetowej warstwy nośnej izolacją termiczną, wymagane jest zastosowanie elementów nośnych, łączących skrajne warstwy ze sobą. Ze względu na to, że łączniki takie przebijają izolację termiczną, ich wpływ na współczynnik U ściany należy uwzględnić poprzez zastosowanie poprawki ze względu na łączniki mechaniczne ΔUf, co w konsekwencji często prowadzi do zwiększenia grubości izolacji termicznej, a tym samym, przy zachowaniu zewnętrznych gabarytów budynku, do zmniejszenia powierzchni użytkowej budynku.

Schöck Isolink® TA-H i TA-D – nośny łącznik termiczny do fasad betonowych
Ze względu na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,7 W/mK, piętnastokrotnie mniejszą w porównaniu do współczynnika dla stali nierdzewnej, kotwy Schöck Isolink TA-H i TA-D są idealnym rozwiązaniem do produkcji nowoczesnych warstwowych ścian prefabrykowanych. Udział punktowych mostków termicznych przy zastosowaniu kotew Isolink jest poniżej 3%, co oznacza, że jest pomijalny. W związku z powyższym izolację termiczną przebitą kotwami Isolink można traktować jako jednolitą. Zastępując tradycyjne łączniki stalowe kotwami Isolink i eliminując wpływ punktowych mostków termicznych na współczynnik przenikania ciepła U, można w wielu przypadkach pocienić grubość izolacji termicznej, czasami nawet o niepozorny 1 cm, co jednak w efekcie daje duże zyski na powierzchni użytkowej, a to przekłada się na realne zyski Inwestora.

Kotwy Schöck Isolink® TA-H i TA-D oprócz funkcji termoizolacyjnych są autonomicznymi elementami nośnymi – przenoszą wszystkie odziaływania wewnętrzne i zewnętrzne działające w obrębie ściany zewnętrznej w pełnym projektowanym okresie użytkowania konstrukcji t. j. ciężar własny warstwy elewacyjnej, zmiana temperatury na grubości tej warstwy, różnica temperatur między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną ściany, parcie i ssanie wiatru oraz, w przypadku ścian z pustką pomiędzy warstwami, parcie mieszanki betonowej układanej na budowie.

Schöck Isolink® TA-H i TA-D – korzyści dla zakładu prefabrykacji
Efektywność pracy w zakładzie prefabrykacji zależy w dużej mierze od pracochłonności poszczególnych zadań przy wykonywaniu danego elementu. Zastosowanie kotew Schöck Isolink® TA-H i TA-D w sposób mierzalny przyspiesza pracę w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Osadzenie kotew Isolink następuje po ułożeniu warstwy izolacji termicznej, co zmniejsza nakłady pracy na docinanie izolacji, które ma miejsce w przypadku tradycyjnych łączników. Szybszy jest także sam montaż kotew. Ograniczniki osadzenia umożliwiają łatwą i szybką kontrolę głębokości zakotwienia kotew. Kotwy zajmują mało miejsca w magazynie, są lekkie i łatwe w transporcie. W przypadku ścian podwójnych z pustką do późniejszego zabetonowania kotwy Isolink stanowią jednocześnie element dystansowy. Zalety te powodują, że w ciągu jednego dnia zakład prefabrykacji jest w stanie wykonać więcej ścian w porównaniu do ścian wykonywanych z zastosowaniem tradycyjnych elementów łączących, co przekłada się na większą wydajność zakładu i krótszy czas realizacji kontraktów.

Schöck Isolink TA-H i TA-D
Schöck Isolink® TA-H i TA-D (TA-HC i TA-HD z ogranicznikiem osadzenia) Zdjęcie: Schöck

Schöck Isolink TA-H i TA-D
Łatwy i szybki montaż kotew Schöck Isolink® TA-H i TA-D zwiększa wydajność pracy w zakładzie prefabrykacji.
Zdjęcie: Schöck

Produkty (0)