Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Przewodnik Projektanta

Słupy oświetleniowe wykonywane w technologii spawania laserem

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

ELEKTROMONTAŻ RZESZÓW SA

Data wprowadzenia: 28.03.2018 r.

Elektromontaż Rzeszów S.A. od kilku lat realizuje produkcję nowych słupów oświetleniowych, wykorzystując do tego w procesie produkcji technologię laserową. Daje ona możliwość uzyskania podwyższonej jakości produktu będąc jednocześnie przyjazna dla środowiska.

Słupy wykonywane są z blach stalowych klasy S235. Proces produkcji jest w pełni zautomatyzowany. Zarówno na etapie rozkroju blach, jak i łączenia uformowanych słupów wykorzystywany jest laser. Spawanie laserowe słupów odbywa się bez dodatku spoiwa. Łączone elementy stykają się ze sobą, a skupiona energia lasera topi łączone krawędzie metalu, tworząc wąską spoinę. Dzięki temu występuje mała szerokość strefy ciepła, co skutkuje minimalnymi naprężeniami cieplnymi w obszarze spawania oraz niewielkimi zmianami w strukturze materiału. Trzon słupa nie wygina się, a ocynkowana powierzchnia słupa jest jednorodna nawet w rejonie spoiny. Brak tlenków, zanieczyszczeń i porowatości daje nam spoinę gładką i wysokiej jakości, której nie trzeba poddawać już obróbce korygującej. Cały proces ogranicza również emisję szkodliwych substancji do środowiska, gwarantuje stabilność i powtarzalność parametrów geometrycznych oraz wytrzymałościowych wyrobu.
Metoda spawania laserem stawia jednak dodatkowe wymagania przed producentem tj.: wyższy koszt urządzeń technologicznych, bardzo wysokie kwalifikacje personelu obsługi, utrzymania ruchu oraz wysokie wymagania jakościowe spawanych materiałów i przygotowania krawędzi.

Przewodnik Projektanta, firma Elektromontaż Rzeszów, słupy oświetleniowe spawanie laserem

Otrzymujemy tzw. „słup bezszwowy” – spoina jest minimalna i praktycznie niewidoczna, a stosowany proces technologiczny zapewnia powtarzalność geometryczną. Słupy oświetleniowe produkowane w technologii laserowej pozwoliły stworzyć nową ofertę – dotychczasowe produkty o cieńszych ściankach są stopniowo zastępowane przez słupy oświetleniowe w grubościach ścianki 3 mm i 4 mm.
W stopach słupów z nowej oferty zastosowano sprawdzone rozwiązanie, w którym konstrukcja węzła mocującego do fundamentu zapewnia całkowite ukrycie śrub mocujących. Stopa słupa oraz dolna część jego korpusu może być do wysokości np. 600 mm dodatkowo zabezpieczona, aplikowaną na gorąco powłoką z elastomeru poliuretanowego.
Zastosowanie blach 3 mm i 4 mm w produkcji laserowej zapewnia grubszą warstwę ochronną cynku. Wg normy PN-EN ISO 1461 grubość warstwy cynku na słupach 3 mm wynosi średnio 70 mikrometrów. Dodatkowym zabezpieczeniem słupów ocynkowanych może być tzw. system DUPLEX – wielowarstwowe zabezpieczenie stali z wykorzystaniem powłoki cynkowej jako bariery elektrochemicznej i powłoki malarskiej jako ochronno-dekoracyjnej.

Przewodnik Projektanta, firma Elektromontaż Rzeszów, słupy, malowanie proszkowe w systemie DUPLEX

Przewodnik Projektanta, firma Elektromontaż Rzeszów, słupy produkowane w technologii laserowejZabezpieczenie w tym systemie realizujemy w nowo uruchomionej malarni proszkowej, specjalnie przygotowanej do malowania 11–metrowych elementów słupów oświetleniowych. Ciekawą propozycją jaką daje malowanie proszkowe w systemie DUPLEX jest stosowanie farb proszkowych, które imitują powłoki anodowe dostępne dotychczas w procesie tradycyjnego anodowania, przy zachowaniu wszystkich znanych zalet malowania proszkowego. W efekcie otrzymujemy słup stalowy ocynkowany, z powłoką ochronną cynkową oraz powłokę malarską ochronno-dekoracyjną, których łączna średniagrubość powłok ochronnych
wynosi ok. 150 mikrometrów. Obydwie powłoki współdziałają ze sobą wydłużając więcej niż dwukrotnie okresy ochrony. Wykorzystując doświadczenie w pracach nad bezpieczeństwem biernym słupów oświetleniowych, również słupy w nowej technologii opracowano w tzw. wersji bezpiecznej, które poddano certyfikacji na zgodność z normą PN-EN 12767. Dzięki temu oferowane słupy uliczne wysięgnikowe o ściance grubości 3 mm mają cechy bezpieczeństwa biernego w klasie 100LE1 (tab. 2).

 

ELEKTROMONTAŻ RZESZÓW SA

Jedna z największych firm produkcyjno-montażowych w branży elektrycznej w Polsce. W swojej ofercie ma systemy oświetlenia ulicznego bazującego na stalowych i aluminiowych słupach oraz masztach oświetleniowych.

Słupy oświetleniowe aluminiowe

Elektromontaż Rzeszów w swojej ofercie produkcyjnej ma również słupy parkowe i uliczne wysięgnikowe wykonywanie z aluminium. Produkcja bezszwowych słupów aluminiowych odbywa się na dwóch

więcej »

Słupy oświetleniowe wykonywane w technologii spawania laserem

Elektromontaż Rzeszów S.A. od kilku lat realizuje produkcję nowych słupów oświetleniowych, wykorzystując do tego w procesie produkcji technologię laserową. Daje ona możliwość uzyskania

więcej »

Powłoki ochronne słupów oświetleniowych w systemie DUPLEX

Długotrwałe zabezpieczenie powłokami ochronnymi powierzchni stalowych eksploatowanych w bezpośrednim narażeniu na działanie warunków atmosferycznych, stanowi nadal duże wyzwanie dla

więcej »

Słupy oświetleniowe z cechami bezpieczeństwa biernego

Słupy oświetleniowe z cechami bezpieczeństwa biernego są elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego, których zadaniem jest ograniczenie skutków zdarzenia drogowego. Mają służyć one

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie