Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Przewodnik Projektanta nr 1/2018

System ArCADia BIM

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

INTERsoft sp. z o.o.

Data wprowadzenia: 28.03.2018 r.

Firma INTERsoft jest polską firmą działającą na rynku oprogramowania dla budownictwa, architektury i instalacji od 1997 r. Jej autorskie programy to rozwiązania przydatne w codziennej pracy inżyniera, proste i intuicyjne, przemyślane w najmniejszym detalu, a jednocześnie technicznie oparte o najnowocześniejszą technologię. Dziś w ofercie firmy znajduje się ponad 100 autorskich aplikacji. Wizytówką jest znany inżynierom od lat obiektowy system ArCADia BIM. Firma odnosi sukcesy również poza granicami kraju, współpracując z kilkudziesięcioma dystrybutorami na całym świecie.

ArCADia BIM to oprogramowanie służące do kompleksowej, obliczeniowo-graficznej obsługi procesu projektowania budowlanego BIM. Umożliwia stworzenie międzybranżowej dokumentacji, łącznie z automatycznym wykrywaniem kolizji elementów konstrukcji budowlanych i instalacji, porównywanie i scalanie dokumentów (wraz ze znajdowaniem różnic między nimi), jak również komunikację z innymi programami poprzez format IFC. W skład systemu ArCADia BIM wchodzą moduły podstawowe, branżowe i uzupełniające.

arcadia bim, intersoftRys. 1. System ArCADia BIM

Moduł podstawowy (do wyboru)
ArCADia LT to funkcjonalny i intuicyjny program CAD do tworzenia dokumentacji 2D i zapisu plików w formacie DWG 2013. Aplikacja umożliwia projektowanie i opis za pomocą podstawowych elementów rysunkowych, bloków i tekstu oraz ich edycję. Program oferuje wstawianie elementów budynku BIM: okien, ścian, drzwi, stropów, zdefiniowanych obiektów 2D i 3D ArCADia BIM, a także porównywanie i scalanie dokumentów systemu ArCADia BIM. Moduł do importu i eksportu projektów w formacie IFC pozwala dodatkowo na obiektową komunikację z innymi programami BIM.

ArCADia/ArCADia PLUS ma funkcjonalność ArCADia LT powiększoną o dodatkowe opcje tworzenia rysunków 2D i 3D, precyzyjnego wymiarowania i rozszerzone opcje drukowania. Z trójwymiarowych rysunków z zadanymi teksturami i oświetleniem można wykonywać renderingi. W wersji PLUS możliwe jest tworzenie i pełna edycja brył ACIS (co pozwala na precyzyjną pracę z pełnymi bryłami, operacje przenikania, sumy, różnicy oraz import i eksport plików w formacie SAT). Program pozwala na rozszerzenie możliwości poprzez wczytanie aplikacji LISP, SDS i IRX.

ArCADia AC to nakładka na program AutoCAD rozszerzająca jego możliwości o wstawianie elementów budynku BIM: okien, ścian, drzwi, stropów, zdefiniowanych obiektów 2D i 3D ArCADia BIM, a także porównywanie i scalanie dokumentów systemu ArCADia BIM, tak jak w programie ArCADia LT.

Moduły branżowe
ArCADia-ARCHITEKTURA służy do tworzenia modelu budynku, rzutów, przekrojów, wymiarowania i wizualizacji. Ma zaawansowane zestawienia: powierzchni, kubatur, stolarki, pomieszczeń, materiałów itd. Umożliwia import elementów budynku z programów ArCon i R3D3-Rama 3D. Możliwości ARCHITEKTURY rozszerza moduł ArCADia-ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU, służący do projektowania terenów zielonych.

ArCADia-INSTALACJE ELEKTRYCZNE/PLUS, ArCADia-TABLICE ROZDZIELCZE, ArCADia-INSTALACJE GAZOWE, ArCADia-INSTALACJE KANALIZACYJNE, ArCADia-INSTALACJE WODOCIĄGOWE,
ArCADia-INSTALACJE ODGROMOWE, ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE służą do projektowania instalacji w budynku oraz tworzenie dokumentacji instalacji wewnętrznych wraz z pełnymi obliczeniami (zgodnie z obowiązującymi normami) i zestawieniami materiałów.

ArCADia-SIECI ELEKTRYCZNE, ArCADia-SIECI TELEKOMUNIKACYJNE, ArCADia-SIECI KANALIZACYJNE, ArCADia-INSTALACJE GAZOWE ZEWNĘTRZNE służą do projektowania sieci zewnętrznych wraz z profesjonalną dokumentacją.

ArCADia-SŁUP ŻELBETOWY, ArCADia-PŁYTA ŻELBETOWA służą do projektowania konstrukcji.Przewodnik Projektanta, firma Intersoft, dystrybuorzy programów ArCADiaRys. 2. Aktualni dysrybutorzy programów ArCADia


Moduły uzupełniające system ArCADia BIM
ArCADia-IFC służy do importu architektonicznej bryły budynku w formacie IFC (np. z programów Revit i ArchiCAD) wraz z elementami instalacji oraz eksportu projektu zarówno bryły budynku, jak i elementów instalacji i sieci.

ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE stosowany do projektowania sieci dróg ewakuacyjnych i przeciwpożarowych w budynkach.

ArCADia-INWENTARYZATOR służy do tworzenia rzutów inwentaryzowanych budynków bezpośrednio podczas obmiaru (współpraca z dalmierzami laserowymi).

ArCADia-3D MAKER umożliwia zapis trójwymiarowego projektu z systemu ArCADia BIM.

Wybrane programy z oferty INTERsoft
ArCADia-TERMOCAD to najpopularniejszy na polskim rynku program przeznaczony do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, wymaganych przy transakcjach najmu oraz sprzedaży budynków lub lokali oraz do obliczeń zapotrzebowania na ciepło i chłód budynków. Można w nim też wykonywać audyty energetyczne, remontowe i audyty efektywności energetycznej, np. dla celów otrzymania premii modernizacyjnej. Wykorzystywany również do certyfikowanych obliczeń BREEAM.

arcadia-termocad, intersoftRys. 3. ArCADia-TERMOCAD


Wbudowany edytor graficzny umożliwia modelowanie bryły budynky, import rysunków w formacie DWG oraz import i eksport projektów systemu ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z systemem ArCADia BIM.

ArCADia-RAMA zawiera trzy odmiany interfejsu użytkownika: dla konstrukcji przestrzennych – R3D3-Rama 3D, dla konstrukcji płaskich – R2D2-Rama 2D oraz R2D3-Rama 3D do wprowadzania przestrzennych konstrukcji prętowych, ale na trzech płaskich wzajemnie prostopadłych rzutach. Generalnie program przeznaczony jest do projektowania (obliczeń statycznych i wymiarowania) dowolnych płaskich i przestrzennych układów prętowych. W skład systemu, poza głównym programem statycznym do tworzenia modelu obliczeniowego, wchodzą moduły: do wymiarowania elementów prętowych według odpowiedniej normy PN lub PN-EN oraz zależnie od typu materiału: InterStal, InterDrewno, EuroStal, EuroStal BUILT-UP, EuroDrewno, EuroŻelbet, do wymiarowania podpór – EuroStopa oraz zewnętrzny moduł współpracujący z programem statycznym do projektowania połączeń w konstrukcjach stalowych wg Eurokodu – EuroZłącza (7 typów połączeń).

INTERAKTYWNE TABLICE INŻYNIERSKIE to podręczne kompendium wiedzy, zawierające narzędzia niezbędne w pracy inżyniera, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb branży budowlanej. Program składa się z modułów:
BASIC – podręczna biblioteka 20 modułów z zakresu mechaniki, fizyki, matematyki i budownictwa
BUDOWNICTWO OGÓLNE – 34 moduły obejmujące takie tematy jak: zbieranie obciążeń wg norm PN, obliczanie statyki belek i ram, podstawowe wymiarowania w stali, drewnie i żelbecie oraz sprawdzanie fundamentów bezpośrednich
KONSTRUKCJE – 34 moduły uwzględniające takie zagadnienia jak: zbieranie obciążeń wg norm PN-EN, obliczanie statyki łuków cięgien i płyt, zagadnienia stateczności, zaawansowane wymiarowania w stali, drewnie i żelbecie wg norm PN i PN-EN oraz kilka tematów geotechnicznych
INSTALACJE – 32 moduły dotyczące: projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych i grzewczych.

interaktywne tablica inżynierskie, intersoft
Rys. 4. INTERAKTYWNE TABLICE INŻYNIERSKIE

INTERsoft sp. z o.o.

Firma INTERsoft jest polską firmą działającą na rynku oprogramowania dla budownictwa, architektury i instalacji od 1997 r. Ma w swojej ofercie ponad 100 aplikacji. Wizytówką firmy jest znany inżynierom od lat autorski obiektowy system ArCADia BIM, jedyny polski tak kompleksowy program BIM. INTERsoft został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotymi Medalami MTP BUDMA, godłem „TERAZ POLSKA” czy Nagrodami Gospodarczymi Wojewody Łódzkiego. W ostatnim czasie firma z sukcesem wkracza na rynki zagraniczne.

BIM zdefiniował ideę, która istniała od zawsze

O metodologii BIM w projektowaniu napisano wiele artykułów. Pojęcie to doczekało się także obszernej otoczki naukowej, a przecież samo zagadnienie jest bardzo proste – BIM odpowiada

więcej »

System ArCADia BIM

Firma INTERsoft jest polską firmą działającą na rynku oprogramowania dla budownictwa, architektury i instalacji od 1997 r. Jej autorskie programy to rozwiązania przydatne w codziennej pracy

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie