Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Przewodnik Projektanta archiwum

Zasobniki buforowe

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

ROBERT BOSCH Sp. z o.o. - Buderus

Data wprowadzenia: 25.09.2017 r.

Zasobniki buforowe to często niedoceniany element instalacji grzewczej. Czasami traktowany jako zło konieczne ze względu na konieczność ich zakupu, co podnosi naturalnie koszt wykonania kotłowni. Tymczasem zasobniki pełnią istotną rolę w całym układzie hydraulicznym.

Zadania zasobników buforowych
Jedną z funkcji, które spełniają jest akumulacja ciepła. Bufor może być naładowany energią cieplną w postaci gorącej wody, a następnie w odpowiednim momencie, energia ta zostaje użyta. Przykładem takiej instalacji, jest wykorzystanie stacji świeżej wody służących do podgrzewania ciepłej wody w przepływie za pośrednictwem wymiennika ciepła. Energia cieplna do podgrzewania c.w.u. pobierana jest z bufora. Pojawia się zatem pytanie, po co stosować bufor, jeśli wodę można podgrzewać bezpośrednio ze źródła ciepła. Jednak zasobnik buforowy powoduje, że przy mniejszych rozbiorach wody nie ma konieczności uruchamiania się źródła ciepła, co stabilizuje jego pracę.

Z funkcją akumulacyjną mamy również do czynienia w sytuacji, w której w systemie od czasu do czasu pojawia się nadmiar energii, który nie może być zużyty na bieżąco, a stratą byłoby jej nie wykorzystać. Bardzo popularnym przykładem takiej instalacji jest układ z kotłem stałopalnym bez regulacji dostarczania paliwa lub instalacja solarna, gdzie ilość energii cieplnej waha się w czasie. W momencie kiedy występuje jej nadwyżka, może być ona zmagazynowana w zasobniku buforowym. Oczywiście ilość zgromadzonej energii będzie zależeć od pojemności wodnej zasobnika oraz temperatury. Należy jednak pamiętać o tym, że izolacja bufora służącego do przechowywania energii, musi być wysokiej klasy. Efektywność izolacji cieplnej zasobników przedstawiana jest na etykietach energetycznych dołączanych do urządzenia.

 

bosch Buderus Przewodnik projektanta zasobniki buforowe
Rys. 1. Schemat podłączenia pompy ciepła z zasobnikiem buforowym Logalux PW

 

Zbiorniki buforowe mogą również pełnić rolę łącznika-kolektora. Jeśli są wyposażone w większą ilość króćców i/lub wężownicę to można połączyć kilka urządzeń grzewczych. Urządzenia o wyższej temperaturze zasilania przyłączamy do górnych króćców, a o niższej temperaturze pod środkowe. Ten zabieg ma na celu uwarstwienie temperaturowe wody w buforze. Z idealną sytuacją mamy do czynienia, gdy konstrukcja zasobnika buforowego zapobiega mieszaniu się wody. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy strumienie wody wpływające do zasobnika mają wysoką prędkość przepływu.

Zbiorniki buforowe często spotyka się również w rozwiązaniach z pompami ciepła. Ich odpowiednia pojemność wodna zapewnia stabilną pracę pompy ciepła (stały strumień wody), co jest szczególnie istotne, jeśli pompa ma stałą wydajność cieplną. Po drugie działa jak sprzęgło hydrauliczne, dzięki czemu wszelkie zmiany przepływu w obiegach grzewczych np. przymykanie się zaworów hydraulicznych, nie zakłócają pracy pompy ciepła. Bufor w połączeniu z pompą ciepłą może również w pewnym stopniu pełnić rolę akumulacyjną.  
Oprócz wcześniej wymieniowych funkcji bufora, pełni on mimowolnie jeszcze jedną dodatkową. Ze względu na to, że prędkości przepływu znacząco spadają we wnętrzu bufora, większość osadów niesionych najczęściej z wodą, opada na dno, a jednocześnie wytrącone z wody powietrze unosi się do góry. Zatem zasobnik buforowy pełni rolę filtra – osadnika, dzięki temu urządzenia współpracujące są bardziej chronione przed zanieczyszczeniami (większa żywotność, rzadsze serwisowanie). Pełni on także rolę separatora powietrza.

 

bosch Buderus Przewodnik projektanta zasobniki buforowe
Rys. 2. Schemat hydrauliczny bufora Logalux PNR z kotłem gazowym, kolektorem słonecznym i stacją świeżej wody

 

Rodzaje zasobników buforowych
Bufory spełniające wszystkie powyższe funkcje są w ofercie marki Buderus. Dostępnych jest 7 typoszeregów, których pojemności zaczynają się od 500 dm3. Zbiorniki buforowe o nazwie Logalux PW dedykowane są do pomp ciepła, ponieważ specjalna konstrukcja króćców sprawia, że woda która wpływa do zasobnika od razu jest kierowana do instalacji grzewczej, przez co woda nie miesza się podwyższając sprawność działania całego układu. W ofercie znajdują się bufory o pojemnościach 500, 750 i 1000 dm3.

Bufory Logalux P i Logalux P…M mogą być stosowane jako łącznik-kolektor lub pełnić rolę akumulacyjną. Zasobniki o pojemności od 500 do 1300 dm3 różnią się ilością króćców. Pierwszy typ wyposażony jest w 6 a drugi w 10.  

Kolejny bufor w typoszeregu to Logalux PR…E, który pod względem ilości króćców przypomina Logalux P, ma jednak dodatkowy króciec do wkręcenia grzałki (1½”), a wewnątrz zasobnika znajduje się specjalna płyta stratyfikacyjna zapobiegająca rozbijaniu uwarstwionej wody przez strumień wodny.

Logalux PNR…E to bufor również wyposażony w płytę stratyfikacyjną, 8 króćców, 1 króciec do grzałki oraz wężownicę grzewczą, pod którą można podłączyć kolektory słoneczne lub inne źródło ciepła, które wymaga odseparowania. Dostępne pojemności to 500, 750 i 1000 dm3.

Ostatnie dwa typoszeregi buforów to Logalux PRZ…E i PNRZ…E. Mają podobną konstrukcję do Logalux PNR, ale zostały one wyposażone w poziome płyty strefowe zapobiegające mieszaniu się różnych stref temperaturowych oraz specjalny króciec w górnej części zasobnika, który wprowadzony jest do jego wnętrza. Króciec ma nawiercone otwory, poprzez które strumień wody „rozsącza się” do wewnątrz, nie zaburzając uwarstwienia wody. Oba typy mają 9 króćców, przy czym PRZ nie ma wbudowanej wężownicy.

Każdy z wymienionych zbiorników buforowych ma kilka miejsc pomiarowych na różnych wysokościach, gdzie można zainstalować czujnik lub czujniki temperatur w zależności od potrzeb. Każdy typ występuje w dwóch wersjach izolacji. Wśród akcesoriów dostępnych dla tych urządzeń znajdują się specjalne zestawy węży hydraulicznych, przy pomocy których łatwe jest wykonanie połączenia kaskady buforów zachowując właściwości Tichelmana. Podsumowując, warto rozważyć stosowanie buforów w układach hydraulicznych, ponieważ często poprawiają one jakość pracy całej instalacji, mogą łączyć ze sobą kilka urządzeń grzewczych, a dodatkowo pełnią rolę akumulatora.

 

bosch Buderus Przewodnik projektanta zasobniki buforowe bosch Buderus Przewodnik projektanta zasobniki buforowe
 Rys. 4. Zasobnik buforowy Logalux PNR  Rys. 3. Zasobnik buforowy Logalux PNRZROBERT BOSCH Sp. z o.o. - Buderus

Grupa Bosch Thermotechnik GmbH, do której należy marka Buderus, to największy producent systemów grzewczych w Europie z siecią dystrybucyjną na całym świecie. Buderus ma własne oddziały handlowe w całej Polsce. System sprzedaży opiera się na sieci autoryzowanych partnerów handlowych i zapewnia kompleksową obsługę techniczną w zakresie wykonawstwa instalacji, montażu urządzeń i obsługi serwisowej. Autoryzowane firmy są systematycznie szkolone przez doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników zarówno w zakresie sprzedaży, jak i serwisu urządzeń grzewczych.

 

Buderus zapewnia innowacyjne rozwiązania grzewcze oraz kompleksową ofertę systemów grzewczych o mocy od 2,5 kW do 1850 kW. Oferta handlowa obejmuje bardzo szerokie spektrum urządzeń. Do najważniejszych kategorii produktowych należą:
■  kotły gazowe: kondensacyjne oraz konwencjonalne
■  kotły na paliwa stałe: z załadunkiem ręcznym lub podajnikiem automatycznym
■  kotły olejowe: kondensacyjne oraz konwencjonalne
■  kotły średniej i dużej mocy: żeliwne i stalowe
■  gazowe przepływowe podgrzewacze c.w.u. dużej mocy
■  kolektory słoneczne: płaskie oraz próżniowe, a także pakiety solarne
■  pompy ciepła: powietrzne, gruntowe oraz do przygotowania c.w.u.
■  urządzenia klimatyzacyjne
■  rekuperatory
■  grzejniki
■  zbiorniki: zasobniki c.w.u., podgrzewacze c.w.u., bufory c.o.
■  bloki energetyczne
■  systemy regulacji i zdalnego sterowania
■  osprzęt do instalacji grzewczych.

Zasobniki buforowe

Zasobniki buforowe to często niedoceniany element instalacji grzewczej. Czasami traktowany jako zło konieczne ze względu na konieczność ich zakupu, co podnosi naturalnie koszt wykonania

więcej »

Pompy ciepła Buderus do ogrzewania wody użytkowej

Pompa ciepła pobiera energię z powietrza, które ją otacza lub jest dostarczane do niej za pomocą kanałów powietrznych, a następnie przekazuje ją do zasobnika ciepłej wody. W ten sposób

więcej »

ROBERT BOSCH Sp. z o.o. - prezentacja Buderus

Grupa Bosch Thermotechnik GmbH, do której należy marka Buderus, to największy producent systemów grzewczych w Europie z siecią dystrybucyjną na całym świecie. Buderus ma własne oddziały

więcej »

ROBERT BOSCH Sp. z o.o. - prezentacja

Grupa Bosch Thermotechnik GmbH, do której należy marka Buderus, to największy producent systemów grzewczych w Europie z siecią dystrybucyjną na całym świecie. Buderus to marka gwarantująca

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie