Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Przewodnik Projektanta archiwum

ARCHICAD 21 – innowacyjność w genach

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

WSC Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o. Graphisoft Center Poland

Data wprowadzenia: 25.09.2017 r.

Innowacyjność to jedna z głównych cech programu ARCHICAD od chwili jego powstania. Celem jego twórców jest nie tylko zaspokajanie potrzeb użytkowników, lecz też dążenie do doskonałości. Nowa wersja programu zawiera między innymi narzędzie Schody, działające w oparciu o opatentowaną technologię Predictive Design™, przewidującą intencje użytkownika i znacznie przyspieszającą projektowanie.

Intuicyjne projektowanie BIM
Istotą koncepcji programu ARCHICAD od chwili jego powstania jest zintegrowanie informacji o projektowanej budowli w zbiór danych stanowiących jej przestrzenny model. Firma GRAPHISOFT, producent programu ARCHICAD, doskonali tę technologię od lat. Komputerowy model BIM będący wstępną, wirtualną realizacją przyszłej inwestycji nie tylko ułatwia koordynację międzybranżową i pozwala wychwycić kolizje, lecz umożliwia też optymalizację rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych i instalacyjnych. Generowane rysunki są wynikiem przetworzenia zasobów stanowiących model budowli. Dzięki wzajemnym powiązaniom zmiany przenoszone są samoczynnie na wszystkie elementy dokumentacji.
Jedną z nowości w programie ARCHICAD 21 jest narzędzie Schody. Algorytmy programu, uwzględniające przepisy budowlane i zasady projektowania schodów, potrafią samoczynnie dobrać geometrię biegów i detale konstrukcji. Do użytkownika należy tylko wskazanie miejsca usytuowania schodów i ich obrysu oraz podjęcie zasadniczych decyzji materiałowych. Interesującą nowością jest też możliwość bezpośredniego połączenia środowiska programu ARCHICAD z programami Rhinoceros i Grasshopper, co pozwala wykorzystać podczas projektowania BIM możliwości architektury parametrycznej.

 

WSC ARCHICAD PRZEWODNIK PROJEKTANTA WSC ARCHICAD PRZEWODNIK PROJEKTANTA
Fot. 1. Charles Perkins Centre, Sydnej, Australia, fjmt | francis-jones morehen thorp, https://fjmtstudio.com, zdjęcie: © John Gollings Fot. 2. Mleiha Archaeological Centre, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dabbagh Architects, Dubai, www.dabbagharchitects.com, zdjęcie: Gerry O’Leary Photography


Projektowanie BIM bez ograniczeń
ARCHICAD wykorzystuje zaawansowane technologie informatyczne, umożliwiające wydajną i efektywną pracę nad najbardziej rozbudowanymi i złożonymi modelami BIM. Szereg procedur programu wykonywanych jest w tle. Program przewiduje polecenia użytkownika i jest gotowy przedstawić wyniki pracy natychmiast po wywołaniu kolejnej procedury. Operowanie modelem na ekranie odbywa się w czasie rzeczywistym bez względu na wielkość projektu dzięki zoptymalizowaniu procedur OpenGL. Usprawnieniu pracy służy też zaawansowany format zapisu danych, dzięki któremu pliki tworzone przez program są wielokrotnie mniejsze niż w przypadku oprogramowania większości innych firm. Wspólna praca dużych zespołów projektowych nad plikami projektów umieszczonymi na serwerach jest możliwa nawet przez Internet.
ARCHICAD 21 udostępnia cenną nowość usprawniającą projektowanie i koordynację międzybranżową – automatyczną detekcję kolizji. Dotychczas funkcje te realizowane być mogły tylko przez wyspecjalizowane oprogramowanie wymagające sporych nakładów przy zakupie. ARCHICAD jest pierwszym ogólnobudowlanym programem BIM bezpośrednio udostępniającym tak zaawansowane funkcje.

 

WSC ARCHICAD PRZEWODNIK PROJEKTANTA

Fot. 3. Designing Reality, © Michele Calvano and Mario Sacco, ArchiRADAR


Wsparcie dla pracy w zespole
ARCHICAD, dzięki wbudowanym procedurom usprawniającym pracę zespołów projektowych, jest w pełni zintegrowanym systemem zarządzania przebiegiem projektowania BIM i kontrolowania wprowadzanych zmian. Śledzenie postępu prac i właściwe dokumentowanie przebiegu projektowania pozwala ograniczyć ryzyko nieporozumień i konfliktów związanych z odpowiedzialnością za wprowadzane zmiany. Cały system może działać samoczynnie i jest dostosowany do działania w wielobranżowym środowisku BIM. Najbardziej wymagającym klientom GRAPHISOFT dostarcza specjalne zaawansowane środowisko integrujące pracę dużych zespołów projektowych, nazwane „BIM Cloud”, opracowane z myślą o największych korporacjach budowlanych.

Zrównoważone projektowanie ekologiczne
Projektowanie budynków w zgodzie z wymogami ekologii to nie tylko obowiązek sprostania przepisom i dążenie do obniżenia kosztów eksploatacji, ale też wyraz troski o wspólne dobro, jakim jest środowisko. ARCHICAD oferuje wbudowaną w program możliwość wykonywania dynamicznych analiz energetycznych, pozwalając w sposób ciągły monitorować dane dotyczące efektywności stosowanych rozwiązań. ARCHICAD jest programem BIM bardzo zaawansowanym i zorientowanym na ekologię.

 

WSC ARCHICAD PRZEWODNIK PROJEKTANTA

Fot. 4. Zaozhuang Culture Center, UDG, www.udg.com.cn

 

Idea OPEN BIM
Problemem we współpracy projektantów różnych branż jest zwykle wymiana i integracja danych opracowywanych w różnych programach. By pokonać tę przeszkodę opracowano standard IFC (Industry Foundation Classes), przyjęty obecnie przez ogromną większość wiodących światowych firm informatycznych tworzących oprogramowanie dla budownictwa. Dzięki IFC projektanci mogą dowolnie wybierać oprogramowanie i bez przeszkód współpracować z zespołami korzystającymi z rozwiązań innych firm. ARCHICAD 21 wprowadza elastyczny sposób systematyzacji, wspierający dowolny krajowy lub standardowy system klasyfikacji, który jest kluczowy dla wymiany danych w procesie OPEN BIM. Filtrowanie danych pozwala przesortować wstawiony model IFC według kategorii, na przykład według części konstrukcyjnej, instalacyjnej lub poprzez wybór elementów. Parametry modeli i elementów projektu opracowywane w programie ARCHICAD mogą też być kontrolowane i modyfikowane w zewnętrznych programach. Szczególnie silnym narzędziem jest możliwość eksportu i importu zasobów do programu Excel.
Wirtualny model budowli może zawierać wszystkie elementy konstrukcji, wyposażenia i instalacji. Implementacja najnowszej wersji standardu wymiany danych IFC, a także obsługa formatu BCF (BIM Collaboration Format), pozwalają integrować pracę wielobranżowego zespołu projektantów i sprawiają, że użytkownicy programu ARCHICAD mogą w pełni korzystać z zalet technologii BIM i projektowania w systemie otwartym, współpracując ze specjalistami innych branż niezależnie od stosowanego przez nich oprogramowania.

WSC Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o. Graphisoft Center Poland

Firma WSC, obchodząca w ubiegłym roku jubileusz 20-lecia swojego istnienia, jest przedstawicielem firmy GRAPHISOFT w Polsce i polskim dystrybutorem programu ARCHICAD. ARCHICAD zainicjował rewolucyjne zmiany w nowoczesnych metodach projektowania będąc jedną z pierwszych aplikacji na rynku wprowadzających technologię BIM. Firma WSC jest jednym z liderów we wdrażaniu idei modelowania informacji o budynku na polskim rynku.

BIMx – dokumentacja BIM na ekranie tabletu

Projektowanie w technologii BIM staje się światowym standardem. Istotą tej technologii jest zintegrowanie informacji o projektowanej budowli w zbiór danych stanowiący jej przestrzenny model, co

więcej »

ARCHICAD 21 – innowacyjność w genach

Innowacyjność to jedna z głównych cech programu ARCHICAD od chwili jego powstania. Celem jego twórców jest nie tylko zaspokajanie potrzeb użytkowników, lecz też dążenie do doskonałości

więcej »

BIMx – dokumentacja BIM na ekranie tabletu

Program ARCHICAD firmy GRAPHISOFT udostępnia technologię BIM w zaawansowanej formie, umożliwiając przy tym wymianę danych z programami branżowymi innych firm (Open BIM). ARCHICAD korzystając z

więcej »

Program EcoDesigner STAR

EcoDesigner STAR to nowoczesne narzędzie sprzężone z programem ArchiCAD, służące do energetycznej oceny przyjmowanych rozwiązań na każdym etapie projektowania. Dotyczy to rozwiązań

więcej »

Oprogramowanie ArchiCAD

ArchiCAD to nowoczesny system projektowania w technologii BIM. Modelowanie informacji o budynku (BIM) stwarza nowe możliwości współpracy pomiędzy architektami i inżynierami. Wirtualny model

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie