Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Vademecum

Wspomaganie produkcji ciepła styropianem

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu

Data wprowadzenia: 27.06.2017 r.

Według autorskiej koncepcji Macieja Sempińskiego możliwe jest wspomaganie produkcji ciepła styropianem. Podkreśla, że darmowym i nieograniczonym źródłem ciepła do ogrzewania domu, wytwarzania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia budynku latem jest grunt pod budowlą i wykorzystanie Prawdziwego Styropianu.

fasada grafit, arbet hydropian wodoodporny, arbet parking ekspert, arbet

Maciej Sempiński projekt pierwszego domu z wykorzystaniem styropianu do ocieplenia płyty fundamentowej, opracował i wdrożył w swoim domu. Pozwala mu to na stałe wykonywanie prób i pomiarów, co przekłada się na ulepszanie technologii.

Obecnie przedsiębiorca prowadzi nową inwestycję, która znajduje się przy działce z dużym stawem, jednak nie stwarza to ryzyka, że grunt będzie zbyt mokry. Dom tej konstrukcji nie ma tradycyjnych fundamentów, a jedynie płytę fundamentową. Nie trzeba zatem osuszać gruntu ani wykonywać skomplikowanych prac. Płyta, na której posadowiony został dom, jest odpowiednio ocieplona styropianem.

Maciej Sempiński podczas opracowywania koncepcji budowy szukał „styropianu, który wiele potrafi”. Interesowały go duże płyty styropianu o powierzchni 1000x4000 mm, dzięki czemu zminimalizowane zostałyby straty ciepła na mostkach termicznych, a także miałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i rentowną cenę, przy zachowaniu wysokich parametrów technicznych. Mając na uwadze powyższe zainteresował się produktami Arbetu i wspólnie z firmą opracował stosowane obecnie rozwiązanie. Do nowatorskiej budowy użyte zostały płyty HYDROPIAN, a w następnych budowach stosowany już jest PARKING EXPERT.

Wykonane realizacje pokazują, że budowa na takiej płycie jest prosta, tania, bezpieczna i skutecznie umożliwia pozyskiwanie darmowej energii z gruntu oraz eliminuje straty ciepła w budynku. Odpowiednio przygotowany grunt pod budynkiem i prawidłowo ocieplona płyta fundamentowa osłania grunt od warunków zewnętrznych. Takie rozwiązanie podnosi gradient temperatury z wnętrza ziemi tuż pod płytą fundamentową i utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Przy dobrze zrealizowanym gruntowym wymienniku ciepła, stała temperatura gruntu potrafi zmieniać temperaturę powietrza dostającego się do budynku zimą z np. -15oC do +8oC, a latem z +40oC do +18oC. Inwestor podkreśla, że bez płyty fundamentowej ze styropianu Arbet i współdziałającym z nią gruntowym wymiennikiem ciepła, efekty jakie dotychczas osiągał w swoich budowach byłyby niemożliwe.

arbet, styropian, fundament arbet, styropian, fundament

 

Kolejne kroki przy budowie tego nowatorskiego domu są zaskakujące. Nasuwają się pytania: czy potrzebna jest kotłownia, klimatyzacja, kominy i gdzie w tej płycie jest miejsce na przyłącze gazu? Okazuje się, że gaz, węgiel, olej, drewno lub inne paliwa nie są potrzebne – energię produkuje grunt we współpracy z ocieploną płytą fundamentową. Energię cieplną kumuluje płyta i ściany, przy izolacji, których wykorzystana została FASADA GRAFIT, czyli kolejny produkt
Arbetu.

Domy energooszczędne lub pasywne postrzegane są jako bardzo kosztowne w budowie, jednak nie w tym przypadku. Budowa pierwszego domu, z pełnym wyposażeniem, kosztowała Macieja Sempińskiego 350 tysięcy złotych brutto. Podczas ostatniej – nieśnieżnej, ale bardzo mroźnej – zimy koszt ogrzania jego domu, włącznie z ciepłą wodą użytkową, wyniósł ok. 90 zł miesięcznie brutto. Dom Macieja Sempińskiego ma duże poddasze nieużytkowe, nie ma żadnych innych dodatkowych źródeł energii i stoi na płycie o powierzchni 100 m2, która zapewnia wysoki komfort cieplny – grzanie, chłodzenie, wentylację mechaniczną, kontrolę dwutlenku węgla i wilgotności. Dla przykładu przy +4oC na zewnątrz, opadach deszczu i wietrze, w domu utrzymuje się temperatura na poziomie +22oC, a wilgotność wynosi 41%. Inwestor ocenia, że w tej technologii można wybudować również obiekty o większej kubaturze, i taka inwestycja może być najszybciej zwracającą się.
Maciej Sempiński podkreśla, że rynek budowlany przyzwyczaił inwestorów i wykonawców do myślenia, że budynek to skorupa z kosztownymi udogodnieniami, dzięki którym oszczędza się energię. Sam jest innego zdania. Koncepcja domu prawdziwie pasywnego to pasywne pozyskanie energii dostępnej w nieograniczonych ilościach i – co warto podkreślić – za darmo. Ważny jest też aspekt ekologiczny – wokół nowej budowy prowadzonej przez Sempińskiego widać stare budynki z kominami.
W sezonie grzewczym nawet w słoneczny, chłodny i wietrzny dzień, czuć lekko dym z okolicznych budynków. Tymczasem dzięki rozwiązaniu wdrażanym przez niego, powstaje dom, który nie jest kosztowny jako inwestycja i w eksploatacji, a także nie zanieczyszcza on okolicy.

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu

Fabryka Styropianu ARBET to polska firma, która z lokalnej fabryki koszalińskiej rozrosła się przez 25 lat w nowoczesną sieć zakładów produkcyjnych.
Firma jest jednym z większych producentów izolacji styropianowych w Polsce. W marcu 2012 roku ARBET uruchomił swój najnowszy zakład w Czachorowie pod Gostyniem. Każdego dnia płyty styropianowe zjeżdżają z taśm produkcyjnych pięciu fabryk: w Koszalinie, gdzie mieści się główna siedziba firmy, w Golubiu-Dobrzyniu, Jaśle, Czachorowie i w Przodkowie k. Gdańska.
O swoim styropianie FS ARBET z mówi, że jest prawdziwy. Prawdziwość oznacza odpowiednią jakość styropianu czyli to, że przy zastosowaniu płyt ARBET zostanie osiągnięty dokładnie zamierzony efekt izolacyjności.  
Za jakość produktów firmy odpowiada specjalnie stworzony do tego celu Dział Kontroli Jakości. W odpowiednio wyposażonych laboratoriach badawczych sprawdzana jest jakość wyrobów firmy. To dzięki wewnętrznej dyscyplinie produkcyjnej oraz bieżącemu nadzorowi, ARBET wytwarza styropian o możliwie najwyższej jakości: trwały, o wymaganych parametrach termoizolacyjności, zachowując przy tym optymalną cenę. Jakość produktów znajduje potwierdzenie w licznych nagrodach. Należą do nich m.in. wyróżnienia różnej rangi z 2012, 2013, 2014, 2015 i 2017 roku, przyznane w ogólnopolskim programie Konsumencki Lider Jakości, który wyłania liderów rynku na podstawie ogólnopolskich badań konsumenckich.
ARBET zaprasza na swój profil FB https://www.facebook.com/FSArbet


Konsumencki Medal Jakości 2015

? Brązowy Konsumencki Medal Jakości właśnie trafił do ARBETu z Redakcji Strefy Gospodarki. To już czwarty z rzędu znak Konsumencki Lider Jakości dla Fabryki Styropianu ARBET. Tym samym kolekcja tych nagród w Fabryce powiększyła się do czterech.
W jaki sposób zakłady FS ARBET dbają o jakość? Przy każdym zakładzie produkcyjnym FS ARBET znajduje się laboratorium. Rzetelnie i skrupulatnie realizowany jest program Zakładowej Kontroli Produkcji. ARBET Systemowo podchodzi do nadzoru nad sprzętem kontrolno-pomiarowym:
?  ma opracowany system wzorcowań, sprawdzeń i kalibracji urządzeń pomiarowych,
?  prowadzi badania porównawcze z jednostkami notyfikowanymi w celu dodatkowego uwiarygodnienia uzyskiwanych wyników badań.
Fabryka wyposażyła laboratoria w urządzenia do badań wszystkich istotnych właściwości styropianu. Prowadzi bieżącą kontrolę i stałe szkolenia. Specjaliści z ARBETu biorą udział w pracach Komitetów Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, co oznacza, że Fabryka na bieżąco aktualizuje metody badawcze, jeśli tylko normy zostaną zmienione. Spełniane są wszystkie wymagania normy PN EN 13172 w zakresie Zakładowej Kontroli Produkcji. W Fabryce opracowano i wdrożono ponadnormatywną, wewnątrzzakładową Dodatkową Kontrolę Produkcji jako rozszerzenia obowiązkowej Zakładowej Kontroli Produkcji.


Budowlana Marka Roku 2015

Arbet, Budowlana Marka Roku 2015     W rankingu za 2015 rok ARBET został nagrodzony w kategoriach materiałów budowlanych.
26.06.2015 r. w hotelu Venecia Palace w Michałowicach k. Warszawy odbyła się gala finałowa Rankingu Budowlana Marka Roku 2015. Jedną z nagrodzonych firm jest Fabryka Styropianu ARBET.
Najlepsze marki, w tym FS ARBET, zostały uhonorowane wyróżnieniami i tytułami Budowlanej Marki Roku. Pomysłodawcą i organizatorem Rankingu Budowlana Marka Roku jest firma ASM ? Centrum Badań i Analiz Rynku. Tytuły, już jedenasty raz z rzędu, przyznawane są na podstawie badań na reprezentatywnej próbie ponad 2000 firm wykonawczych z całego kraju. Przy ocenie brana jest pod uwagę częstotliwość stosowania danej marki, jakość produktów oraz relacja ceny do jakości.
Otrzymany tytuł Brązowa Budowlana Marka Roku 2015 to dla ARBETu wyróżnienie, potwierdzające wysoką jakość produktów firmy i uznania rynku dla działań Fabryki. Kolejna, tak prestiżowa nagroda jest doskonałą rekomendacją naszych potencjalnych klientów: firm budowlanych i inwestorów, decydujących się na wybór produktów FS ARBET.

Projektowanie izolacji cieplnej ścian w świetle kolejnych zmian współ. przenikania ciepła UC(max)

Aby poprawnie zaprojektować izolację cieplną ścian, należy wziąć pod uwagę planowaną izolacyjność cieplną przegrody oraz wymagania obowiązujących przepisów budowlanych, zawartych w

więcej »

Wspomaganie produkcji ciepła styropianem

Według autorskiej koncepcji Macieja Sempińskiego możliwe jest wspomaganie produkcji ciepła styropianem. Podkreśla, że darmowym i nieograniczonym źródłem ciepła do ogrzewania domu

więcej »

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu - prezentacja

Fabryka Styropianu ARBET to aż pięć zakładów produkcyjnych, rozlokowanych w całej Polsce w taki sposób, by szybko i łatwo zrealizować każde zamówienie. Zakłady znajdują się w

więcej »

Jak przygotować dobrą izolację stropu Tonopianem?

Podłogę pływającą układa się na warstwie konstrukcyjnej. Wokół ścian i słupów układane są paski elastycznego styropianu grubości około 1 cm. Wysokość pasków powinna sięgać

więcej »

Jak kleić płyty grafitowe?

  Technologia produkcji styropianu grafitowego i białego jest taka sama. Jednak płyty grafitowe są bardziej wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego należy chronić

więcej »

Jak wybrać odpowiedni styropian?

O rodzaju styropianu do danej izolacji termicznej budynku powinien decydować projektant, na etapie sporządzania projektu ocieplenia, zarówno dla budynku nowego jaki i termomodernizowanego.

więcej »

Dom oszczędny jak ocieplać?

Właściwa grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników. Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć

więcej »

Dom oszczędny – jak go ocieplać?

Dom oszczędny, energooszczędny lub pasywny – o takich domach mówi się, myśląc o pomniejszeniu kosztów użytkowania. Inwestorzy zakładają, że wznosząc swój nowy dom, mogą liczyć na

więcej »

„Grafitowe” osiedle

Gdańskie osiedle było budowane z założeniem, że będzie energooszczędne nie tylko z nazwy. W realizacji projektu postawiono na nowoczesne technologie i produkty, takie jak: system płyt VELOX

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie