Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Katalog Inżyniera

Osuszanie, odsalanie i hydrofobizacja murów i fundamentów

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

PIGMENT spółka jawna R. Bielak, J. Bielak

Data wprowadzenia: 07.12.2016 r.

Występowanie wody i wilgoci w ścianach starych budynków jest zjawiskiem często spotykanym. Skutki tego są bardzo nieprzyjemne – rozwijają się glony, grzyby, a konstrukcja budowli zostaje znacznie osłabiona.

 ściana, pomiar, ściana

Osuszanie ścian i zapobieganie ponownemu zawilgoceniu
Występowanie wilgoci w murach starych budowli jest często wynikiem braku poziomych i pionowych izolacji przeciwwodnych, których stosowanie do niedawna nie było wcale oczywiste. W takiej sytuacji ważne jest działanie wielopłaszczyznowe, nie wystarczy bowiem jedynie osuszenie murów, lecz należy także zabezpieczyć je przed ponowną degradacją. Firma Pigment oferuje skuteczny system osuszania murów i fundamentów o nazwie dryPROTECH.


Zasadniczymi składnikami systemu są cztery preparaty w postaci wodnych roztworów. Jako nośnik wykorzystują one wodę zawartą wewnątrz murów, dzięki czemu mogą wnikać w podłoże znacznie głębiej niż tradycyjne środki hydrofobizujące. Wśród zalet proponowanej technologii na pierwszym miejscu należy wymienić prostotę stosowania – nie jest wymagana żadna ingerencja mechaniczna, wystarczy odpowiednia aplikacja preparatów na powierzchnię ściany. Wpływa to na skrócenie czasu pracy (nie trzeba np. podcinać spoin lub wiercić otworów), a efekty działania widoczne są zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod. Szczególnie spektakularna jest pierwsza faza osuszania, gdzie widoczne jest intensywne wykraplanie się wody z muru.

osuszanie mur woda

Fazy osuszania i hydrofobizacji budynku
W pierwszej fazie po aplikacji preparat wnika do wnętrza muru, wykorzystując kapilary znajdujące się w strukturze betonu lub cegły. W efekcie dochodzi do wzrostu ciśnienia i wypierania wody z wnętrza. Skutki tego procesu można wyraźnie zobaczyć na powierzchni ściany, na której pojawiają się znaczne ilości wody.
W kolejnych fazach wypieranie wody zostaje spowolnione i nie następuje blokowanie jej przepływu pomiędzy cząstkami muru. Dalsze obniżenie szybkości krystalizacji powoduje zmniejszenie naprężeń wewnętrznych, co prowadzi do stanu równowagi.
W ostatniej fazie powstaje dyfuzyjna (paroprzepuszczalna) powłoka, która pozwala na usuwanie wewnętrznej wilgoci do otoczenia, zabezpieczając jednocześnie mur przed działaniem czynników zewnętrznych. Ostatecznym efektem jest wzmocnienie i skonsolidowanie struktury muru, który staje się zdecydowanie mniej nasiąkliwy.

osuszanie preparat mur
Prace wykończeniowe

System dryPROTECH to nie tylko preparaty do osuszania i hydrofobizacji, ale także produkty do wygładzania i malowania ścian. Są to gładzie i farby dobrze wiążące się z osuszonym podłożem mineralnym i nie utrudniające usuwania resztkowej wilgoci z wnętrza muru.
Osuszanie ścian, wyrównywanie i malowanie to trzy kroki do tego, aby pozbyć się zawilgoceń z murów. Warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu preparatów, żeby działania te były naprawdę skuteczne. System dryPROTECH doskonale poradzi sobie z wodą i wilgocią, nie generując inwestorowi zbyt dużych wydatków.

osuszanie woda hydrofobizacja

PIGMENT spółka jawna R. Bielak, J. Bielak

PIGMENT jest niezależnym polskim producentem chemii budowlanej z bogatym asortymentem produktów wysokiej jakości, które zdobywają coraz większe uznanie klientów w kraju i za granicą. Inwestycje w zaplecze technologiczne oraz nawiązanie współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym pozwoliło firmie osiągnąć status przedsiębiorstwa innowacyjnego. Między innymi dzięki współpracy z ZUT została podpisana umowa licencyjna na wdrożenie do produkcji farb fotokatalitycznych.

Osuszanie, odsalanie i hydrofobizacja murów i fundamentów

Występowanie wody i wilgoci w ścianach starych budynków jest zjawiskiem często spotykanym. Skutki tego są bardzo nieprzyjemne – rozwijają się glony, grzyby, a konstrukcja budowli zostaje

więcej »

Profesjonalne rozwiązania do ścian i fundamentów

PIGMENT jest niezależnym polskim producentem chemii budowlanej z bogatym asortymentem produktów wysokiej jakości, które zdobywają coraz większe uznanie klientów w kraju i za

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie