Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Vademecum

TEKLA STRUCTURES - technologia modelowania informacji o budynku w branży mostowej

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

CONSTRUSOFT sp. z o.o.

Modelowanie Informacji o Budynku (z ang. Building Information Modeling - BIM) jest rewolucyjnym rozwiązaniem wprowadzającym nową jakość do przedsięwzięć budowlanych. Założeniem BIM jest rozpatrywanie procesu powstawania konstrukcji jako całości – od fazy planowania, modelowania przez produkcję aż do montażu na placu budowy. Rozwiązanie skierowane do wszystkich współpracujących branż, pozwala na łatwiejszą i efektywniejszą komunikację oraz wymianę informacji. Korzyści, które przynosi technologia BIM sprawiają, że powszechną praktyką jest stosowanie jej także przy konstrukcjach mostowych.


dr inż. Tomasz Olszewski
Construsoft Sp. z o.o.
mgr inż. Jan Osika
Art’s Project

construsoft, modelowanie informacji o budynku, program, most
Rys. 1. Swansea Sail Bridge – realizacja oraz widok modelu w Tekla Structures

Tekla Structures – program ułatwiający detalowanie

Oprogramowanie Tekla Structures jest samodzielnym systemem BIM, obejmującym cały proces strukturalnego projektowania. Jest to innowacyjne rozwiązanie, za pomocą którego użytkownik może przechowywać informację o każdym etapie procesu konstrukcyjnego w jednym miejscu. Za pomocą tego przystępnego narzędzia w intuicyjny sposób można projektować oraz tworzyć detale budowli różnego rodzaju i przeznaczenia: od bloków mieszkalnych, struktur przemysłowych aż do obiektów użyteczności publicznej, sportowych czy mostów (rys. 1). Program udostępnia użytkownikowi rozwiązania nie tylko dla konstrukcji stalowych, ale także żelbetowych prefabrykowanych i monolitycznych. W modelach można również wykorzystać inne materiały, np. aluminium, drewno, szkło itp., które w połączeniu stanowią spójną całość budowli.
Doskonałym przykładem pełnego wykorzystania możliwości BIM jest konstrukcja mostu Crusell w Helsinkach zaprojektowanego przez WSP Finland, a zrealizowanego przez Skanska Civil. Ten wantowy most o długości 175 m i szerokości 25 m, kosztował około 15 mln euro. Tekla Structures zawiera bogatą bazę gotowych komponentów do zbrojenia. Pozwala ponadto na ręczne dodawanie prętów zbrojeniowych do elementów. Taka metoda została wykorzystana m.in. przy modelowaniu skomplikowanych podstaw pylonów (rys. 2). Zbrojenia są w pełni modyfikowalne przez użytkownika, który w modelu może dostosować m.in. grubość otuliny, średnicę czy rozstaw prętów w elemencie. Wstawione pręty zbrojeniowe automatycznie reagują na zmiany adaptując się do nowego kształtu betonowego profilu, w którym się znajdują.

 

construsoft, modelowanie informacji o budynku, program, most
Rys. 2. Widok zbrojenia fragmentu konstrukcji mostu Crusell w Tekla Structures

Interdyscyplinarna współpraca i komunikacja

Założeniem Tekla Structures jest dostarczenie odpowiednich narzędzi dla wszystkich biorących udział w całym cyklu powstawania konstrukcji – od projektanta, inżyniera po generalnego wykonawcę i inwestora. W modelu stworzonym w Tekla można wykorzystywać informacje architektoniczne, strukturalne czy mechaniczne, które dopełniają się wzajemnie i tworzą całość konstrukcji.
Bardzo istotna w BIM jest bezbłędna wymiana i przesyłanie danych pomiędzy różnymi systemami. Podczas projektowania mostu Crusell wykorzystywano różne formaty, m.in. DWG, IFC czy ASCII. Szczególną uwagę należy zwrócić na pliki IFC,  które stają się standardem w BIM. Dzięki nim można zapisać i współdzielić wiele szczegółowych informacji na temat elementów konstrukcji. W pracach przy projekcie mostu zaangażowanych było wiele różnych podmiotów. Aby każdy z nich posiadał aktualne dane przeprowadzano ich synchronizację pomiędzy uczestnikami. Rozwiązanie to było niezbędne w związku z tym, że przez długi okres detalowanie w programie przebiegało równolegle z pracami na placu budowy. Realizacja mostu zająła dwa lata: od 2008 do 2010 roku.

 

 

construsoft, modelowanie informacji o budynku, program, most

Rys. 3. Darmowe oprogramowanie Tekla BIMsight – jedno z przęseł mostu w Tynehead (źródło: Art’s Project, Pacific detailing)

 

Modelowanie 3D

Możliwości BIM są od dawna z sukcesem wykorzystywane przez polskie firmy. Jedną z nich jest krakowska Art’s Project, specjalizująca się w projektowaniu konstrukcji stalowych różnych typów (obiekty wojskowe, budynki użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe oraz wielkogabarytowe konstrukcje maszyn jezdnych). Poza standardowym oprogramowaniem Tekla, wykorzystuje również darmowe narzędzie Tekla BIMsight, które pozwala łączyć modele pochodzące z różnego oprogramowania w jeden projekt (rys. 3).
W 2011 roku firma współpracowała przy projekcie stalowego mostu, przypominającego kształtem smoka. Konstrukcja (3-przęsłowa o masie 180 ton i długości 150 m) znajduje się przy głównym wjeździe do Vancouver, w pobliżu parku krajobrazowego Tynehead. Wykonanie innych mostów, znajdujących się w tej lokalizacji zawsze było problematyczne. W opisywanym przypadku montaż był przeprowadzany zaledwie przez dwie nocne godziny, bez wstrzymywania ruchu na autostradzie. Takie zorganizowanie pracy było możliwe dzięki wykorzystaniu precyzyjnego modelowania 3D w Tekla Structures.
Model 3D jest źródłem informacji i dokładnym, wirtualnym odzwierciedleniem rzeczywistej konstrukcji (rys. 4). Dzięki niemu można przeanalizować różne rozwiązania oraz wyszukać i eliminować ewentualne błędy jeszcze przed stworzeniem dokumentacji. Tym samym unikamy pomyłek w dalszej pracy oszczędzając czas i pieniądze.

 

 

construsoft, modelowanie informacji o budynku, program, most

Rys. 4. Dokładne przedstawienie konstrukcji ułatwia prace i pozwala na uniknięcie błędów. Model mostu w Tynehead (źródło: Art’s Project, Pacific detailing)

Tworzenie rysunków i raportów

Program automatycznie generuje różnego rodzaju rysunki i raporty w każdej fazie trwania procesu modelowania. Przy projekcie mostu w Tynehead wykonano 1226 rysunków, w tym 23 plany montażowe, 763 rysunki zespołów oraz 440 rysunki warsztatowe (elementów składowych). Zmiany w modelu są automatycznie uwzględniane w rysunkach i zestawieniach przez co są one zawsze aktualne. Przy realizacji przedsięwzięcia równocześnie współpracowało 4-5 osób z wykorzystaniem trybu „wielu użytkowników”. W ten sposób, przez odpowiednie rozdzielenie pracy w zespole projektowym zoptymalizowano i przyspieszono cały proces powstawania konstrukcji, przygotowując go w ok. 950 godzinach.

 

Powiązanie z maszynami CNC, wymiana danych

Model Tekla jest także niezastąpionym źródłem danych dla produkcji. Bezpośrednie połączenie z obrabiarkami CNC jest możliwe dzięki automatycznemu przesyłaniu informacji w formacie DSTV lub XML. Jednym z ciekawszych udogodnień jest technologia scribingu, czyli zaznaczania konturów i szczegółów połączenia na obrabianych elementach.
Dane CNC mostu Tynehead przekazazywano do chińskiej wytwórni konstrukcji stalowych, w której przeprowadzano fabrykację a następnie całe zespoły transportowano do Kanady i montowano w Vancouver.
Oprogramowanie Tekla Structures pozwala sprostać wymogom współczesnego rynku oraz być konkurencyjnym nie tylko w Polsce lecz na całym świecie. Wykorzystanie efektywnych i optymalnych rozwiązań BIM w projektach mostowych daje olbrzymie korzyści dla wszystkich stron współpracujących przy realizacji konstrukcji tego typu.

CONSTRUSOFT sp. z o.o.

CONSTRUSOFT sp. z o.o. jest jedynym w Polsce oficjalnym partnerem korporacji Trimble, właściciela oprogramowania BIM - Tekla Structures oraz Tekla BIMsight. CONSTRUSOFT zapewnia szkolenia i wsparcie techniczne dla Tekla Structures. Zajmuje się także rozwojem programu i jego lokalizacją dla rynku polskiego, zapewniając optymalne rozwiązania dla wszystkich etapów procesu powstawania budynku. CONSTRUSOFT jest także resellerem oprogramowania nowej generacji: IDEA StatiCa przeznaczonego do obliczania i analizy konstrukcji.

Zastosowanie BIM w budownictwie mostowym

Konstrukcje mostowe charakteryzują się dużą złożonością, a ich budowa wymaga ścisłej współpracy przedstawicieli różnych branż i pokonywania problemów związanych z obiegiem

więcej »

Tekla Structures 21

W połowie marca 2015 roku na światowym rynku ukazała się kolejna wersja oprogramowania BIM: Tekla Structures 21. Wprowadzone w niej rozwiązania pozwalają łatwiej tworzyć model 3D, a także

więcej »

Tekla Structures Primary

Primary jest rodzajem licencji oprogramowania BIM - Tekla Structures, stworzonej z myślą o małych i średnich projektach. Wykorzystując to przystępne cenowo oprogramowanie, użytkownik może

więcej »

TEKLA STRUCTURES - technologia modelowania informacji o budynku w branży mostowej

Modelowanie Informacji o Budynku (z ang. Building Information Modeling - BIM) jest rewolucyjnym rozwiązaniem wprowadzającym nową jakość do przedsięwzięć budowlanych. Założeniem BIM jest

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie