Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Vademecum

Jak wybrać odpowiedni styropian?

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu

Data wprowadzenia: 30.06.2015 r.

O rodzaju styropianu do danej izolacji termicznej budynku powinien decydować projektant, na etapie sporządzania projektu ocieplenia, zarówno dla budynku nowego jaki i termomodernizowanego.

Kupując styropian należy zwrócić uwagę na zgodność płyt z projektem. Projektant powinien podać wymagane bądź minimalne parametry styropianu, w postaci współczynnika przewodzenia ciepła λD oraz pełnego kodu oznaczenia, lub też w postaci najistotniejszych właściwości płyt do danego zastosowania.

Parametry techniczne styropianu - oznakowanie wyrobu

Deklarowane przez producenta parametry techniczne styropianu powinny być podane w Deklaracji Właściwości Użytkowych oraz Karcie Technicznej wyrobu. Dodatkowo, na opakowaniu (folii opakowaniowej lub etykiecie) powinny być zamieszczone między innymi następujące informacje: nazwa wyrobu, deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła (λD), kod oznaczenia styropianu, oznakowanie CE i data produkcji, zapewniające pełną identyfikację wyrobu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, producent powinien do wyrobu dołączać Deklarację Właściwości Użytkowych, tzw. DWU. Spełnieniem niniejszego wymagania jest również udostępnianie DWU na stronie internetowej. Fabryka Styropianu ARBET zamieszcza na swoich stronach  internetowych pliki zawierające Deklaracje Właściwości Użytkowych wraz z Kartami Technicznymi.

arbet, styropian, fasada grafit arbet, styropian, podłoga dach expert


Właściwości styropianu do domu energooszczędnego

arbet fabryka styropianu, styropian    Nie ma przeciwskazań, aby do ocieplania domów energooszczędnych stosować standardowe płyty styropianowe o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła λD od 0,045 do 0,031 W/(mK). Najistotniejszym parametrem jest deklarowany opór cieplny RD, który jest stosunkiem grubości płyty i jej lambdy deklarowanej.
Oznacza to, że taką samą izolacyjność cieplną (np. RD = 4,00 m2K/W) ma płyta o grubości 16 cm i lambdzie 0,040 W/(mK) oraz płyta o grubości 18 cm i lambdzie 0,045 W/(mK).
Z uwagi na wymaganą w domach energooszczędnych wysoką izolacyjność termiczną często stosowane są płyty grafitowe o współczynniku λD = 0,033-0,031 W/(mK), pozwalające na użycie płyt o mniejszej grubości w porównaniu do styropianów białych.
Inwestorzy, którzy nie chcą, by warstwa izolacji była zbyt gruba, są skłonni stosować styropiany takie jak Fasada GRAFIT z FS ARBET (λD = 0,031 W/(mK)). Umożliwiają one wykonanie stosunkowo cienkiej warstwy izolacji przy zachowaniu odpowiednich parametrów izolacji termicznej.


Różnice w rodzajach płyt styropianowych

Płyty styropianowe (oprócz X) powinny charakteryzować się następującymi właściwościami, w zależności od miejsca zastosowania:
  ściany w systemie ETICS - wytrzymałość na rozciąganie np. TR80
  podłogi - naprężenie ściskające np. CS(10)60
  dachy płaskie kryte papą - naprężenie ściskające np. CS(10)80 oraz odkształcenie w określonych warunkach np. DLT(1)5
  ściany fundamentowe - naprężenie ściskające np. CS(10)100 i nasiąkliwość wodą np. WL(T)4
Poszczególne płyty styropianowe różnią się między sobą rodzajem i poziomami deklarowanych parametrów, dzięki temu możliwy jest dobór płyt do przewidywanych w budynku obciążeń ścian, podłóg czy też ścian fundamentowych. Pomimo, że głównym parametrem materiału termoizolacyjnego jest deklarowana lambda XD należy brać pod uwagę możliwość uzyskania wymaganego oporu cieplnego przy użyciu płyt o różnych lambdach i odpowiednich dla nich grubościach płyt.

mgr inż. Irena Domska
ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu

arbet, fabryka styropianu, styropian arbet, fabryka styropianu, styropian

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu

Fabryka Styropianu ARBET to polska firma, która z lokalnej fabryki koszalińskiej rozrosła się przez 25 lat w nowoczesną sieć zakładów produkcyjnych.
Firma jest jednym z większych producentów izolacji styropianowych w Polsce. W marcu 2012 roku ARBET uruchomił swój najnowszy zakład w Czachorowie pod Gostyniem. Każdego dnia płyty styropianowe zjeżdżają z taśm produkcyjnych pięciu fabryk: w Koszalinie, gdzie mieści się główna siedziba firmy, w Golubiu-Dobrzyniu, Jaśle, Czachorowie i w Przodkowie k. Gdańska.
O swoim styropianie FS ARBET z mówi, że jest prawdziwy. Prawdziwość oznacza odpowiednią jakość styropianu czyli to, że przy zastosowaniu płyt ARBET zostanie osiągnięty dokładnie zamierzony efekt izolacyjności.  
Za jakość produktów firmy odpowiada specjalnie stworzony do tego celu Dział Kontroli Jakości. W odpowiednio wyposażonych laboratoriach badawczych sprawdzana jest jakość wyrobów firmy. To dzięki wewnętrznej dyscyplinie produkcyjnej oraz bieżącemu nadzorowi, ARBET wytwarza styropian o możliwie najwyższej jakości: trwały, o wymaganych parametrach termoizolacyjności, zachowując przy tym optymalną cenę. Jakość produktów znajduje potwierdzenie w licznych nagrodach. Należą do nich m.in. wyróżnienia różnej rangi z 2012, 2013, 2014, 2015 i 2017 roku, przyznane w ogólnopolskim programie Konsumencki Lider Jakości, który wyłania liderów rynku na podstawie ogólnopolskich badań konsumenckich.
ARBET zaprasza na swój profil FB https://www.facebook.com/FSArbet


Konsumencki Medal Jakości 2015

? Brązowy Konsumencki Medal Jakości właśnie trafił do ARBETu z Redakcji Strefy Gospodarki. To już czwarty z rzędu znak Konsumencki Lider Jakości dla Fabryki Styropianu ARBET. Tym samym kolekcja tych nagród w Fabryce powiększyła się do czterech.
W jaki sposób zakłady FS ARBET dbają o jakość? Przy każdym zakładzie produkcyjnym FS ARBET znajduje się laboratorium. Rzetelnie i skrupulatnie realizowany jest program Zakładowej Kontroli Produkcji. ARBET Systemowo podchodzi do nadzoru nad sprzętem kontrolno-pomiarowym:
?  ma opracowany system wzorcowań, sprawdzeń i kalibracji urządzeń pomiarowych,
?  prowadzi badania porównawcze z jednostkami notyfikowanymi w celu dodatkowego uwiarygodnienia uzyskiwanych wyników badań.
Fabryka wyposażyła laboratoria w urządzenia do badań wszystkich istotnych właściwości styropianu. Prowadzi bieżącą kontrolę i stałe szkolenia. Specjaliści z ARBETu biorą udział w pracach Komitetów Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, co oznacza, że Fabryka na bieżąco aktualizuje metody badawcze, jeśli tylko normy zostaną zmienione. Spełniane są wszystkie wymagania normy PN EN 13172 w zakresie Zakładowej Kontroli Produkcji. W Fabryce opracowano i wdrożono ponadnormatywną, wewnątrzzakładową Dodatkową Kontrolę Produkcji jako rozszerzenia obowiązkowej Zakładowej Kontroli Produkcji.


Budowlana Marka Roku 2015

Arbet, Budowlana Marka Roku 2015     W rankingu za 2015 rok ARBET został nagrodzony w kategoriach materiałów budowlanych.
26.06.2015 r. w hotelu Venecia Palace w Michałowicach k. Warszawy odbyła się gala finałowa Rankingu Budowlana Marka Roku 2015. Jedną z nagrodzonych firm jest Fabryka Styropianu ARBET.
Najlepsze marki, w tym FS ARBET, zostały uhonorowane wyróżnieniami i tytułami Budowlanej Marki Roku. Pomysłodawcą i organizatorem Rankingu Budowlana Marka Roku jest firma ASM ? Centrum Badań i Analiz Rynku. Tytuły, już jedenasty raz z rzędu, przyznawane są na podstawie badań na reprezentatywnej próbie ponad 2000 firm wykonawczych z całego kraju. Przy ocenie brana jest pod uwagę częstotliwość stosowania danej marki, jakość produktów oraz relacja ceny do jakości.
Otrzymany tytuł Brązowa Budowlana Marka Roku 2015 to dla ARBETu wyróżnienie, potwierdzające wysoką jakość produktów firmy i uznania rynku dla działań Fabryki. Kolejna, tak prestiżowa nagroda jest doskonałą rekomendacją naszych potencjalnych klientów: firm budowlanych i inwestorów, decydujących się na wybór produktów FS ARBET.

Projektowanie izolacji cieplnej ścian w świetle kolejnych zmian współ. przenikania ciepła UC(max)

Aby poprawnie zaprojektować izolację cieplną ścian, należy wziąć pod uwagę planowaną izolacyjność cieplną przegrody oraz wymagania obowiązujących przepisów budowlanych, zawartych w

więcej »

Wspomaganie produkcji ciepła styropianem

Według autorskiej koncepcji Macieja Sempińskiego możliwe jest wspomaganie produkcji ciepła styropianem. Podkreśla, że darmowym i nieograniczonym źródłem ciepła do ogrzewania domu

więcej »

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu - prezentacja

Fabryka Styropianu ARBET to aż pięć zakładów produkcyjnych, rozlokowanych w całej Polsce w taki sposób, by szybko i łatwo zrealizować każde zamówienie. Zakłady znajdują się w

więcej »

Jak przygotować dobrą izolację stropu Tonopianem?

Podłogę pływającą układa się na warstwie konstrukcyjnej. Wokół ścian i słupów układane są paski elastycznego styropianu grubości około 1 cm. Wysokość pasków powinna sięgać

więcej »

Jak kleić płyty grafitowe?

  Technologia produkcji styropianu grafitowego i białego jest taka sama. Jednak płyty grafitowe są bardziej wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego należy chronić

więcej »

Jak wybrać odpowiedni styropian?

O rodzaju styropianu do danej izolacji termicznej budynku powinien decydować projektant, na etapie sporządzania projektu ocieplenia, zarówno dla budynku nowego jaki i termomodernizowanego.

więcej »

Dom oszczędny jak ocieplać?

Właściwa grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników. Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć

więcej »

Dom oszczędny – jak go ocieplać?

Dom oszczędny, energooszczędny lub pasywny – o takich domach mówi się, myśląc o pomniejszeniu kosztów użytkowania. Inwestorzy zakładają, że wznosząc swój nowy dom, mogą liczyć na

więcej »

„Grafitowe” osiedle

Gdańskie osiedle było budowane z założeniem, że będzie energooszczędne nie tylko z nazwy. W realizacji projektu postawiono na nowoczesne technologie i produkty, takie jak: system płyt VELOX

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie