Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Vademecum

Dom oszczędny jak ocieplać?

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu

Data wprowadzenia: 22.10.2014 r.

Właściwa grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników. Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj budynku, jego wielkość, technologię budowy, rodzaj instalacji wentylacyjnej i grzewczej, a nawet liczbę i rodzaj otworów okiennych oraz drzwiowych.

Istotnym czynnikiem jest również lokalizacja i funkcja obiektu, czyli m.in. jego nasłonecznienie, wilgotność bezpośredniego otoczenia oraz obecność roślinności. Planując docieplenie, inwestor powinien wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię. W celu uzyskania stuprocentowej pewności, że wyliczenia grubości styropianu zostały wykonane prawidłowo, należałoby wykonać audyt energetyczny, izolacja musi być bowiem odpowiednio dobrana do rachunku zysków i strat. Można ogólnie założyć, że stosunkowo mały budynek może potrzebować mniejszej warstwy styropianu, nie jest to jednak żelazną zasadą w planowaniu docieplenia. Pamiętać należy, że największym „złodziejem ciepła” jest wentylacja – w oczywisty sposób niezbędna dla zdrowia i komfortu użytkowania każdego budynku. Według różnych danych tą drogą z domu „ucieka” nawet 30-40% ciepła. Tak więc najistotniejsze przy projektowaniu budynku mającego mieć cechy oszczędnego jest właściwe zaprojektowanie instalacji wentylacyjnej.

Fasada System Grafit

Inwestorzy zakładają, że wznosząc swój nowy dom, mogą liczyć na racjonalne oszczędności. Często jednak nie precyzują swoich oczekiwań. Jak owa racjonalność może przełożyć się na wykonanie odpowiedniego docieplenia budynku?
Stosując zdroworozsądkowe kryteria racjonalności energooszczędności domu, można zaryzykować postawienie tezy, że prawidłowo zaprojektowany obiekt będzie miał warstwę ocieplenia grubości większej niż aktualnie stosowane.
W przypadku styropianów o szczególnych właściwościach izolacyjnych, takich jak Fasada System GRAFIT z Fabryki Styropianu ARBET, warstwa ta będzie znacznie cieńsza niż w przypadku zastosowania tradycyjnych styropianów fasadowych.
ocieplenie, styropian, termomodernizacja, grubość docieplenia, Fasada System Grafit, Płyty styropianowe,

Porównanie grubości płyt z uwzględnieniem zbliżonego oporu cieplnego (RD):
■  Fasada System CLASSIC – λD = 0,045 W/(mK), gr. 15 cm i RD = 3,30 m2K/W
■  Fasada System EXPERT – λD = 0,040 W/(mK), gr. 14 cm i RD = 3,50 m2K/W
■  Fasada System GRAFIT – λD = 0,032 W/(mK), gr. 11 cm i RD = 3,40 m2K/W.

GRAFIT to innowacyjny produkt, charakteryzujący się podwyższonymi parametrami izolacyjności cieplnej. Szaro-srebrny kolor płyt jest efektem dodania grafitu, który zwiększa absorpcję promieniowania cieplnego.
Fasada System GRAFIT stosowany jest przede wszystkim w tych miejscach, które wymagają szczególnie starannej izolacji. Ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne materiału stosuje się płyty znacznie mniejszej grubości, co umożliwia stosowanie dociepleń nawet w realizacjach tak trudnych, jak budynki zabytkowe.

Płyty styropianowe Fasada System GRAFIT mogą być stosowane w aplikacjach wymagających przenoszenia małych obciążeń mechanicznych, a w szczególności do izolacji cieplnej miejsc takich jak:
■  ściany wykonywane metodą „lekką mokrą” (ETICS) lub „lekką suchą”
■  powierzchnie ścian szkieletowych
■  szczeliny zamkniętych lub wentylowanych ścian trójwarstwowych
■  wieńce, ościeża, nadproża i inne miejsca narażone na powstanie mostków cieplnych
■  loggie balkonowe
■  ściany warstwowe
■  ciągłe warstwy zew. ścian szkieletowych
■  wieńce w metodzie szalunku traconego pod tynk
■  stropy od spodu przy metodzie „lekkiej mokrej”
■  stropy żelbetowe
■  dachy strome pod i pomiędzy krokwiami.

Podstawowe cechy płyt GRAFIT:
■  wymiary płyt: 1000x500 mm
■  grubość płyt: od 10 do 300 mm
■  krawędzie proste lub „na zakładkę”
■  na indywidualne zamówienie wymiary do 6000x1200x1000 mm.

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu

Fabryka Styropianu ARBET to polska firma, która z lokalnej fabryki koszalińskiej rozrosła się przez 25 lat w nowoczesną sieć zakładów produkcyjnych.
Firma jest jednym z większych producentów izolacji styropianowych w Polsce. W marcu 2012 roku ARBET uruchomił swój najnowszy zakład w Czachorowie pod Gostyniem. Każdego dnia płyty styropianowe zjeżdżają z taśm produkcyjnych pięciu fabryk: w Koszalinie, gdzie mieści się główna siedziba firmy, w Golubiu-Dobrzyniu, Jaśle, Czachorowie i w Przodkowie k. Gdańska.
O swoim styropianie FS ARBET z mówi, że jest prawdziwy. Prawdziwość oznacza odpowiednią jakość styropianu czyli to, że przy zastosowaniu płyt ARBET zostanie osiągnięty dokładnie zamierzony efekt izolacyjności.  
Za jakość produktów firmy odpowiada specjalnie stworzony do tego celu Dział Kontroli Jakości. W odpowiednio wyposażonych laboratoriach badawczych sprawdzana jest jakość wyrobów firmy. To dzięki wewnętrznej dyscyplinie produkcyjnej oraz bieżącemu nadzorowi, ARBET wytwarza styropian o możliwie najwyższej jakości: trwały, o wymaganych parametrach termoizolacyjności, zachowując przy tym optymalną cenę. Jakość produktów znajduje potwierdzenie w licznych nagrodach. Należą do nich m.in. wyróżnienia różnej rangi z 2012, 2013, 2014, 2015 i 2017 roku, przyznane w ogólnopolskim programie Konsumencki Lider Jakości, który wyłania liderów rynku na podstawie ogólnopolskich badań konsumenckich.
ARBET zaprasza na swój profil FB https://www.facebook.com/FSArbet


Konsumencki Medal Jakości 2015

? Brązowy Konsumencki Medal Jakości właśnie trafił do ARBETu z Redakcji Strefy Gospodarki. To już czwarty z rzędu znak Konsumencki Lider Jakości dla Fabryki Styropianu ARBET. Tym samym kolekcja tych nagród w Fabryce powiększyła się do czterech.
W jaki sposób zakłady FS ARBET dbają o jakość? Przy każdym zakładzie produkcyjnym FS ARBET znajduje się laboratorium. Rzetelnie i skrupulatnie realizowany jest program Zakładowej Kontroli Produkcji. ARBET Systemowo podchodzi do nadzoru nad sprzętem kontrolno-pomiarowym:
?  ma opracowany system wzorcowań, sprawdzeń i kalibracji urządzeń pomiarowych,
?  prowadzi badania porównawcze z jednostkami notyfikowanymi w celu dodatkowego uwiarygodnienia uzyskiwanych wyników badań.
Fabryka wyposażyła laboratoria w urządzenia do badań wszystkich istotnych właściwości styropianu. Prowadzi bieżącą kontrolę i stałe szkolenia. Specjaliści z ARBETu biorą udział w pracach Komitetów Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, co oznacza, że Fabryka na bieżąco aktualizuje metody badawcze, jeśli tylko normy zostaną zmienione. Spełniane są wszystkie wymagania normy PN EN 13172 w zakresie Zakładowej Kontroli Produkcji. W Fabryce opracowano i wdrożono ponadnormatywną, wewnątrzzakładową Dodatkową Kontrolę Produkcji jako rozszerzenia obowiązkowej Zakładowej Kontroli Produkcji.


Budowlana Marka Roku 2015

Arbet, Budowlana Marka Roku 2015     W rankingu za 2015 rok ARBET został nagrodzony w kategoriach materiałów budowlanych.
26.06.2015 r. w hotelu Venecia Palace w Michałowicach k. Warszawy odbyła się gala finałowa Rankingu Budowlana Marka Roku 2015. Jedną z nagrodzonych firm jest Fabryka Styropianu ARBET.
Najlepsze marki, w tym FS ARBET, zostały uhonorowane wyróżnieniami i tytułami Budowlanej Marki Roku. Pomysłodawcą i organizatorem Rankingu Budowlana Marka Roku jest firma ASM ? Centrum Badań i Analiz Rynku. Tytuły, już jedenasty raz z rzędu, przyznawane są na podstawie badań na reprezentatywnej próbie ponad 2000 firm wykonawczych z całego kraju. Przy ocenie brana jest pod uwagę częstotliwość stosowania danej marki, jakość produktów oraz relacja ceny do jakości.
Otrzymany tytuł Brązowa Budowlana Marka Roku 2015 to dla ARBETu wyróżnienie, potwierdzające wysoką jakość produktów firmy i uznania rynku dla działań Fabryki. Kolejna, tak prestiżowa nagroda jest doskonałą rekomendacją naszych potencjalnych klientów: firm budowlanych i inwestorów, decydujących się na wybór produktów FS ARBET.

Projektowanie izolacji cieplnej ścian w świetle kolejnych zmian współ. przenikania ciepła UC(max)

Aby poprawnie zaprojektować izolację cieplną ścian, należy wziąć pod uwagę planowaną izolacyjność cieplną przegrody oraz wymagania obowiązujących przepisów budowlanych, zawartych w

więcej »

Wspomaganie produkcji ciepła styropianem

Według autorskiej koncepcji Macieja Sempińskiego możliwe jest wspomaganie produkcji ciepła styropianem. Podkreśla, że darmowym i nieograniczonym źródłem ciepła do ogrzewania domu

więcej »

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu - prezentacja

Fabryka Styropianu ARBET to aż pięć zakładów produkcyjnych, rozlokowanych w całej Polsce w taki sposób, by szybko i łatwo zrealizować każde zamówienie. Zakłady znajdują się w

więcej »

Jak przygotować dobrą izolację stropu Tonopianem?

Podłogę pływającą układa się na warstwie konstrukcyjnej. Wokół ścian i słupów układane są paski elastycznego styropianu grubości około 1 cm. Wysokość pasków powinna sięgać

więcej »

Jak kleić płyty grafitowe?

  Technologia produkcji styropianu grafitowego i białego jest taka sama. Jednak płyty grafitowe są bardziej wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego należy chronić

więcej »

Jak wybrać odpowiedni styropian?

O rodzaju styropianu do danej izolacji termicznej budynku powinien decydować projektant, na etapie sporządzania projektu ocieplenia, zarówno dla budynku nowego jaki i termomodernizowanego.

więcej »

Dom oszczędny jak ocieplać?

Właściwa grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników. Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć

więcej »

Dom oszczędny – jak go ocieplać?

Dom oszczędny, energooszczędny lub pasywny – o takich domach mówi się, myśląc o pomniejszeniu kosztów użytkowania. Inwestorzy zakładają, że wznosząc swój nowy dom, mogą liczyć na

więcej »

„Grafitowe” osiedle

Gdańskie osiedle było budowane z założeniem, że będzie energooszczędne nie tylko z nazwy. W realizacji projektu postawiono na nowoczesne technologie i produkty, takie jak: system płyt VELOX

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie