Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Vademecum

Dom oszczędny – jak go ocieplać?

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu

Data wprowadzenia: 02.07.2014 r.

Dom oszczędny, energooszczędny lub pasywny – o takich domach mówi się, myśląc o pomniejszeniu kosztów użytkowania. Inwestorzy zakładają, że wznosząc swój nowy dom, mogą liczyć na oszczędności, często nie precyzując swoich oczekiwań wobec przyszłej racjonalności.

„Racjonalnie oszczędny dom” to dość obszerne określenie, bowiem jest to kryterium, które dla różnych osób może oznaczać rozmaity przedział opłacalności. Jak owa trudna do zdefiniowania racjonalność przełożyć się może na wykonanie odpowiedniego docieplenia budynku? Właściwa grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników. Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj budynku, jego wielkość, technologię w jakiej został wzniesiony, rodzaj instalacji wentylacyjnej i grzewczej, a nawet ilość i rodzaj otworów okiennych i drzwiowych. Istotnym czynnikiem jest również lokalizacja i funkcja obiektu, czyli m.in. jego nasłonecznienie, wilgotność bezpośredniego otoczenia czy obecność roślinności.
Planując docieplenie inwestor powinien wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię. Dla 100% pewności, że wyliczenia grubości styropianu zostały wykonane prawidłowo, należałoby wykonać audyt energetyczny. Izolacja musi być bowiem odpowiednio dobrana do rachunku zysków i strat. Można ogólnie założyć, że stosunkowo mały budynek może potrzebować mniejszej warstwy styropianu, jednak to nie jest żelazną zasadą w planowaniu docieplenia. Pamiętać należy, że największym „złodziejem ciepła” jest wentylacja – w oczywisty sposób niezbędna dla zdrowia i komfortu użytkowania każdego budynku. Według różnych danych tą drogą z domu „ucieka” nawet 30-40% ciepła. Tak więc to co najbardziej istotne przy projektowaniu budynku, mającego mieć cechy racjonalnie oszczędnego, to również właściwe zaprojektowanie instalacji wentylacyjnej.
Zatem stosując zdroworozsądkowe kryteria analizy energooszczędności domu, można zaryzykować postawienie tezy, że prawidłowo zaprojektowany obiekt będzie miał warstwę ocieplenia grubości większej niż aktualnie stosowane.

arbet, płyta styropianowa, termoizolacja

arbet, płyta styropianowa, termoizolacja

Płyty styropianowe GRAFIT

W przypadku styropianów o bardzo dobrych parametrach, takich jak GRAFIT z FS ARBET, warstwa izolacji będzie znacznie cieńsza niż w przypadku zastosowania tradycyjnych styropianów fasadowych.
GRAFIT to prawdziwie nowoczesny produkt, charakteryzujący się przede wszystkim podwyższonymi parametrami izolacyjności cieplnej. Jego szaro-srebrny kolor jest efektem dodania grafitu, który zwiększa absorpcję promieniowania cieplnego.
Płyty styropianowe GRAFIT przeznaczone są do stosowania w aplikacjach niewymagających przenoszenia obciążeń mechanicznych lub wymagających przenoszenia niewielkich obciążeń mechanicznych, w których ze względów technicznych lub estetycznych należy stosować ocieplenie o jak najmniejszej grubości. Polecane są przede wszystkim do termoizolacji budynków energooszczędnych i pasywnych.
Płyty te mogą być stosowane między innymi do izolacji:
  ścian w zewnętrznych zespolonych systemach ocieplenia ETICS (metoda „lekka mokra”, bezspoinowy system ocieplenia BSO)
 ścian z okładziną i wentylowaną szczeliną powietrzną
 ścian szczelinowych z wentylowaną szczeliną powietrzną
 ścian szczelinowych z niewentylowaną szczeliną powietrzną
 w konstrukcjach wewnętrznych ścianek działowych
 ścian w konstrukcji szkieletowej z okładziną
 stropów od spodu w systemie ETICS (BSO, metoda „lekka mokra”)
 stropów od spodu z okładziną
 dachów stromych pomiędzy krokwiami
 dachów stromych pod konstrukcją nośną
 stropodachów wentylowanych.
Ze względu na swoje szczególne właściwości izolacyjne, można stosować znacznie cieńsze płyty, co jest przydatne przy realizacjach tak trudnych jak budynki zabytkowe.

Jakość płyt

Każdy płyta styropianu z FS ARBET jest zgodna z tym co zawiera opis zamieszczony na jej opakowaniu i w deklaracji właściwości użytkowych. W celu utrzymania wysokiej jakości produktów, firma stworzyła dział kontroli jakości, w którym sprawdzana jest codziennie każda partia wyrobu we wszystkich pięciu fabrykach.

arbet, płyta styropianowa, maszyna

arbet, nagroda

 

 

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu

Fabryka Styropianu ARBET to polska firma, która z lokalnej fabryki koszalińskiej rozrosła się przez 25 lat w nowoczesną sieć zakładów produkcyjnych.
Firma jest jednym z większych producentów izolacji styropianowych w Polsce. W marcu 2012 roku ARBET uruchomił swój najnowszy zakład w Czachorowie pod Gostyniem. Każdego dnia płyty styropianowe zjeżdżają z taśm produkcyjnych pięciu fabryk: w Koszalinie, gdzie mieści się główna siedziba firmy, w Golubiu-Dobrzyniu, Jaśle, Czachorowie i w Przodkowie k. Gdańska.
O swoim styropianie FS ARBET z mówi, że jest prawdziwy. Prawdziwość oznacza odpowiednią jakość styropianu czyli to, że przy zastosowaniu płyt ARBET zostanie osiągnięty dokładnie zamierzony efekt izolacyjności.  
Za jakość produktów firmy odpowiada specjalnie stworzony do tego celu Dział Kontroli Jakości. W odpowiednio wyposażonych laboratoriach badawczych sprawdzana jest jakość wyrobów firmy. To dzięki wewnętrznej dyscyplinie produkcyjnej oraz bieżącemu nadzorowi, ARBET wytwarza styropian o możliwie najwyższej jakości: trwały, o wymaganych parametrach termoizolacyjności, zachowując przy tym optymalną cenę. Jakość produktów znajduje potwierdzenie w licznych nagrodach. Należą do nich m.in. wyróżnienia różnej rangi z 2012, 2013, 2014, 2015 i 2017 roku, przyznane w ogólnopolskim programie Konsumencki Lider Jakości, który wyłania liderów rynku na podstawie ogólnopolskich badań konsumenckich.
ARBET zaprasza na swój profil FB https://www.facebook.com/FSArbet


Konsumencki Medal Jakości 2015

? Brązowy Konsumencki Medal Jakości właśnie trafił do ARBETu z Redakcji Strefy Gospodarki. To już czwarty z rzędu znak Konsumencki Lider Jakości dla Fabryki Styropianu ARBET. Tym samym kolekcja tych nagród w Fabryce powiększyła się do czterech.
W jaki sposób zakłady FS ARBET dbają o jakość? Przy każdym zakładzie produkcyjnym FS ARBET znajduje się laboratorium. Rzetelnie i skrupulatnie realizowany jest program Zakładowej Kontroli Produkcji. ARBET Systemowo podchodzi do nadzoru nad sprzętem kontrolno-pomiarowym:
?  ma opracowany system wzorcowań, sprawdzeń i kalibracji urządzeń pomiarowych,
?  prowadzi badania porównawcze z jednostkami notyfikowanymi w celu dodatkowego uwiarygodnienia uzyskiwanych wyników badań.
Fabryka wyposażyła laboratoria w urządzenia do badań wszystkich istotnych właściwości styropianu. Prowadzi bieżącą kontrolę i stałe szkolenia. Specjaliści z ARBETu biorą udział w pracach Komitetów Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, co oznacza, że Fabryka na bieżąco aktualizuje metody badawcze, jeśli tylko normy zostaną zmienione. Spełniane są wszystkie wymagania normy PN EN 13172 w zakresie Zakładowej Kontroli Produkcji. W Fabryce opracowano i wdrożono ponadnormatywną, wewnątrzzakładową Dodatkową Kontrolę Produkcji jako rozszerzenia obowiązkowej Zakładowej Kontroli Produkcji.


Budowlana Marka Roku 2015

Arbet, Budowlana Marka Roku 2015     W rankingu za 2015 rok ARBET został nagrodzony w kategoriach materiałów budowlanych.
26.06.2015 r. w hotelu Venecia Palace w Michałowicach k. Warszawy odbyła się gala finałowa Rankingu Budowlana Marka Roku 2015. Jedną z nagrodzonych firm jest Fabryka Styropianu ARBET.
Najlepsze marki, w tym FS ARBET, zostały uhonorowane wyróżnieniami i tytułami Budowlanej Marki Roku. Pomysłodawcą i organizatorem Rankingu Budowlana Marka Roku jest firma ASM ? Centrum Badań i Analiz Rynku. Tytuły, już jedenasty raz z rzędu, przyznawane są na podstawie badań na reprezentatywnej próbie ponad 2000 firm wykonawczych z całego kraju. Przy ocenie brana jest pod uwagę częstotliwość stosowania danej marki, jakość produktów oraz relacja ceny do jakości.
Otrzymany tytuł Brązowa Budowlana Marka Roku 2015 to dla ARBETu wyróżnienie, potwierdzające wysoką jakość produktów firmy i uznania rynku dla działań Fabryki. Kolejna, tak prestiżowa nagroda jest doskonałą rekomendacją naszych potencjalnych klientów: firm budowlanych i inwestorów, decydujących się na wybór produktów FS ARBET.

Projektowanie izolacji cieplnej ścian w świetle kolejnych zmian współ. przenikania ciepła UC(max)

Aby poprawnie zaprojektować izolację cieplną ścian, należy wziąć pod uwagę planowaną izolacyjność cieplną przegrody oraz wymagania obowiązujących przepisów budowlanych, zawartych w

więcej »

Wspomaganie produkcji ciepła styropianem

Według autorskiej koncepcji Macieja Sempińskiego możliwe jest wspomaganie produkcji ciepła styropianem. Podkreśla, że darmowym i nieograniczonym źródłem ciepła do ogrzewania domu

więcej »

ARBET spółka jawna Fabryka Styropianu - prezentacja

Fabryka Styropianu ARBET to aż pięć zakładów produkcyjnych, rozlokowanych w całej Polsce w taki sposób, by szybko i łatwo zrealizować każde zamówienie. Zakłady znajdują się w

więcej »

Jak przygotować dobrą izolację stropu Tonopianem?

Podłogę pływającą układa się na warstwie konstrukcyjnej. Wokół ścian i słupów układane są paski elastycznego styropianu grubości około 1 cm. Wysokość pasków powinna sięgać

więcej »

Jak kleić płyty grafitowe?

  Technologia produkcji styropianu grafitowego i białego jest taka sama. Jednak płyty grafitowe są bardziej wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego należy chronić

więcej »

Jak wybrać odpowiedni styropian?

O rodzaju styropianu do danej izolacji termicznej budynku powinien decydować projektant, na etapie sporządzania projektu ocieplenia, zarówno dla budynku nowego jaki i termomodernizowanego.

więcej »

Dom oszczędny jak ocieplać?

Właściwa grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników. Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć

więcej »

Dom oszczędny – jak go ocieplać?

Dom oszczędny, energooszczędny lub pasywny – o takich domach mówi się, myśląc o pomniejszeniu kosztów użytkowania. Inwestorzy zakładają, że wznosząc swój nowy dom, mogą liczyć na

więcej »

„Grafitowe” osiedle

Gdańskie osiedle było budowane z założeniem, że będzie energooszczędne nie tylko z nazwy. W realizacji projektu postawiono na nowoczesne technologie i produkty, takie jak: system płyt VELOX

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie