Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły

Budownictwo podziemne szansą na przetrwanie ekologicznej apokalipsy

 • Drukuj
 • Drukuj
 • Powiadom znajomego
 • Podziel się w internecie

Soletanche Polska sp. z o.o. w Warszawie

Data wprowadzenia: 14.08.2019 r.

Perspektywa najbliższych 60 lat nie napawa optymizmem. Przed ludzkością staje szereg problemów, które powstały na skutek działalności człowieka. Jakie będą trendy w budownictwie na najbliższe lata? Eksperci i analitycy biznesu wieszczą świetlaną przyszłość dla geoinżynierii. Rola geotechników znacząco wzrośnie. Będą oni odpowiedzialni za realizację kompleksowych konstrukcji podziemnych, nie tylko z sektora infrastrukturalnego, ale również kubaturowego oraz budownictwa wspierającego politykę hydrologiczną miast – wyjaśnia Urszula Tomczak, Główny Projektant i Ekspert, Soletanche Polska.

Migracja i tworzenie się Megametropoli
W najbliższych latach nadal będziemy mogli obserwować masową migrację. Duże miasta będą sukcesywnie rosnąć, a co za tym idzie małe i średnie będą się wyludniały. Z tego względu metropolie czeka wiele wyzwań. Najważniejszym z nich jest zapewnienie infrastruktury mieszkaniowej dla ludności napływowej. Tutaj istotne jest nie tylko budowanie nowych dzielnic na obrzeżach miast, ale również przystosowanie tych już istniejących do wzmożonego ruchu ulicznego. Dużym wyzwaniem jest uzyskanie przestrzeni parkingowej pod istniejącymi już budynkami, nierzadko zabytkowymi. Kamienice mogą zmienić się w hotele, hostele czy też coraz modniejsze systemy condohotel wspierając tym samym turystykę.

soletanche budownictwo podziemne

Wraz z wzrostem liczby ludności rośnie również potrzeba sprawnego podłączenia tzw. mediów. Tutaj zazwyczaj jest wykonywany tzw. mikrotuneling do celów transportowych takich jak: pobór i transport wody, transport odpadów i ścieków, transport wód burzowych itp. Jest to technologia bezwykopowa, która wychodzi naprzeciw utrudnieniom jakie towarzyszą budowie uzbrojenia wykonanego sposobem tradycyjnym (rozkopane ulice, objazdy, obniżenie poziomu wód gruntowych czy wycinka drzew). Jego zastosowanie oznacza znaczne ograniczenia ingerowania w zagospodarowanie terenu oraz zmniejszenie do minimum oddziaływania na środowisko.

Kolejne ważne wyzwanie to sprawna komunikacja w mieście. Tutaj geotechnika wspiera powstawanie kolejnych linii metra. Przyszłością jest istniejący w wielu stolicach europejskich system linii metra obejmujący swoim zakresem większość dzielnic wymagający zaprojektowania i wykonania skrzyżowań na wielu różnych głębokościach. Wykonanie trakcji kolejowej pod ziemią nie tylko pozwala na rozwijanie znacznych prędkości, co za tym idzie skróceniu czasu podróży, ale przede wszystkim wspieranie polityki bezkolizyjnych przepraw komunikacyjnych takich jak podziemne przejścia pod jezdnią dla ruchu pieszego i rowerowego, a tym samym oddania powierzchni nad ziemią do innych celów. Przestrzeń w mieście będzie coraz bardziej wypełniona, dlatego budowle o znaczeniu komercyjnym czy gospodarczym zostaną zepchnięte pod ziemię. Znajdą się tam z pewnością obiekty sportowe (hale sportowe, baseny), kulturalne (teatry, galerie sztuki, kina, kościoły), komercyjno-rozrywkowe (kręgielnie, kluby nocne, sale konferencyjne, centra handlowe itp.). Ukryjemy tam również budowle o znaczeniu strategicznym takie jak: schrony, obiekty o znaczeniu obronnym, spichlerze czy lodówki (przestrzenie chłodzone wykorzystywane do gromadzenia i przechowywania żywności). W kontekście oddania przestrzeni naziemnej ruchowi pieszemu oraz rowerowemu powstaje coraz więcej konceptów typu mixed-use development (obiektów skupiających w jednym budynku lub kompleksie budynków od kilku do kilkunastu funkcji). Charakterystyką tych obiektów jest pełne zagospodarowanie terenu pod względem wszystkich potrzeb uczestników ruchu. Można tam dojechać i zaparkować bez problemu dzięki wielokondygnacyjnym parkingom podziemnym. Jest to strategia długofalowa, która ma przede wszystkim wpływać na stopień zadowolenia mieszkańców z użytkowania przestrzeni. Pośrednio natomiast ma to oddziaływać pozytywie na walkę ze smogiem, który jak się okazuje oprócz swoich negatywnych skutków może być naszym sprzymierzeńcem. W przyszłości dzięki azotowi wytrąconemu ze smogu, będziemy użyźniać nasze gleby, które eksploatujemy bardzo intensywnie.

soletanche budownictwo podziemne

 

Spektakularne powodzie – zagrożenie czy szansa?
Z badań wynika, że północna i centralna Polska powinna podwoić swoje zabezpieczenia w kontekście powodzi. Zmiany klimatyczne spowodują ogromne powodzie rzeczne, które będą nas nawiedzać na zmianę z suszami. Warszawa powinna przygotować się na fale o wysokości sięgającej aż do 18 metrów. W związku z tym powinniśmy budować wzmocnienia brzegów, lepsze i bardziej wytrzymałe budynki, zabezpieczenia części podziemnych obiektów oraz ogromne zbiorniki retencyjne.

Soletanche specjalizuje się we wzmocnieniu wałów przeciwpowodziowych. Wykorzystujemy do tego technologię TRENCHMIX. Jesteśmy również ekspertami w zakresie wykonywania podziemnych zbiorników wód opadowych. Nasza oferta obejmuje przygotowanie projektu oraz realizację części konstrukcyjnych w technologii ścian szczelinowych. Technologia ta umożliwia realizację zbiorników o kształtach: okrągłych, eliptycznych, bliźniaczych, wielookrągłych, a także połączonych.

Kształt zbiornika jest zależny od jego objętości, uwarunkowań gruntowych oraz rozmiaru placu budowy. Dzięki zastosowaniu technologii ścian szczelinowych do wykonania żelbetowych zbiorników retencyjnych możliwa jest ich realizacja w miejskiej zabudowie oraz na działkach o ograniczonej powierzchni, uniemożliwiającej wykopy szerokoprzestrzenne. Tak realizowane zbiorniki nie wymagają oddzielnego opracowania projektu obudowy wykopu, jak również projektowania izolacji przeciwwodnej. Możliwe jest to poprzez zastosowanie betonów wodoszczelnych oraz technologii CWS® (Continuous Water Stop). Wodoszczelność połączeń zapewnia taśma PVC instalowana w złączu CWS®.

Soletanche Polska sp. z o.o. w Warszawie

Soletanche Polska rozpoczęła swoją działalność w 1996 roku. Firma wchodzi w skład grupy Soletanche Bachy, która jest światowym liderem budownictwa podziemnego. Naszym nadrzędnym celem jest realizacja powierzonych zadań w sposób profesjonalny, ekonomiczny i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

W skład oferty wchodzi pełna gama inżynierskich usług geotechnicznych, których celem jest dostarczenie efektywnych i innowacyjnych rozwiązań dla sektora publicznego i
prywatnego z zakresu:
•    Infrastruktury lotniczej, kolejowej, drogowej oraz morskiej
•    Infrastruktury energetycznej
•    Renowacji
•    Budownictwa podziemnego
•    Budownictwa hydrotechnicznego
•    Budownictwa komercyjnego oraz przemysłowego.

Realizujemy powyższe pracę zarówno jako generalny wykonawca jak i podwykonawca. Zapewniamy Klientom kompleksową obsługę projektową oraz terminowe wykonanie zadań.
Siłą naszej firmy jest wieloletnie doświadczenie, umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz zespół odpowiedzialnych ekspertów dążących do optymalnych rozwiązań technicznych i finansowych.

soletanche, budownictwo podziemne, uslugi geotechniczne

soletanche, budownictwo podziemne, uslugi geotechniczne

soletanche, budownictwo podziemne, uslugi geotechniczne

 

Lista wybranych realizacji firmy

 

Odlewnia Taśm Aluminiowych w Bogumiłowie

Galeria Młociny

Centrum Praskie Koneser

Koszary Carskie przy ul. Powązkowskiej 44 w Warszawie

 

 

 

 


 

Odlewnia Taśm Aluminiowych w Bogumiłowie

 

Adres:

Bogumiłów

Zakres robót:

 • Zorganizowanie placu budowy w istniejącej hali, której wysokość mierzona do spodu dźwigarów wynosiła 13 metrów.
 • Przygotowanie platformy roboczej - jej stworzenie wiązało się z wykonaniem wstępnego wykopu na poziomie 5,5 m od posadzki hali.
 • Wykonanie komory technologicznej o głębokości 35 m w technologii ścian szczelinowych w kształcie okręgu.

Realizacja:

2018 r.

Zleceniodawca: 

Odlewnia Taśm Aluminiowych w Bogumiłowie
   


Soletanche, bogumilow, sciana szczelinowa
Soletanche, bogumilow, sciana szczelinowa
Soletanche, sciana szczelinowa, bogumilow


 

Galeria Młociny

 

Adres:

Warszawa

Zakres robót:

 • Wykonanie tymczasowej obudowy wykopu na potrzeby budowanej galerii handlowej w technologii ściany szczelinowej - odwodnienie o objętości 0,5 mln m3.
 • Wykonanie kotwienia ścian oraz płyty fundamentowej i odwodnienia (863 kotew w dwóch poziomach, 14 108 mb kotew).
 • Wykonanie mikropali iniektowanych Ø 330 mm.

Realizacja:

od listopada 2016 r. do września 2017 r.

Zleceniodawca: 

PBDI
   

 


Soletanche, galeria mlociny, fundamenty

  

Centrum Praskie Koneser

 

Adres:

Warszawa

Zakres robót:

 • Wykonanie obudowy nowo zaprojektowanego budynku w technologii ścian szczelinowych (jeden wspólny garaż pod budynkami F, H, O i P): 455 m ? obwód ściany szczelinowej, 17 m ? średnia głębokość ściany szczelinowej, 5125 m3 betonu.
 • Wykonanie 3-kondygnacyjnego parkingu podziemnego metodą podstropową.
 • Wykonanie mikropali kotwiących pod płytą denną: mikropale 40/16 mm ? 505 szt. (1 szt. na 8 metrów), 4040 mb długość mikropali; pale CFA ?600 mm ? 119 szt. (pale CFA jako słupy tymczasowe 119 szt.), 952 mb łączna długość.
 • Wzmocnienie zabytkowego budynku J metodą Jet-grouting i zabezpieczenie wykopów w jego środku.
 • Zabezpieczenie wykopu pod budynkiem D poprzez wykonanie ścianki berlińskiej kotwionej.

Realizacja:

2018 r.

Zleceniodawca: 

BBI Development

   


Soletanche, centrum praskie koneser, fundamenty

Soletanche, centrum praskie koneser, fundamenty

Soletanche, centrum praskie koneser, fundamenty

 

 


 

Koszary Carskie przy ul. Powązkowskiej 44 w Warszawie

 

Adres:

Warszawa

Zakres robót:

 • Podbicie istniejących ław fundamentowych oraz ścian istniejącego budynku (wymiary istniejącego budynku 35,0X13,1 m o wysokości 10,20 m): 200 kolumn długości od 7,0 do 8,5 m w techologii jet grouting.
 • Zapewnienie stateczności obiektu w trakcie wykonywania pogłębienia podziemia.
 • Przeniesienie obciążeń pionowych ścian poniżej projektowanego poziomu posadowienia budynku.

Realizacja:

2018 r.

Zleceniodawca: 

ZZOZ Poradnia Stomatologiczna DORMED D.C. Uszyńscy Sp.J.

   

 
soletanche, podbicie fundamentow, koszary carskie

soletanche, podbicie fundamentow, koszary carskie


soletanche, podbicie fundamentow, koszary carskie

Budownictwo podziemne szansą na przetrwanie ekologicznej apokalipsy

Perspektywa najbliższych 60 lat nie napawa optymizmem. Przed ludzkością staje szereg problemów, które powstały na skutek działalności człowieka. Jakie będą trendy w budownictwie na

więcej »

TRENCHMIX® – technologia wielu rozwiązań

Projektanci geotechniczni oraz wykonawcy specjalistycznych prac geotechnicznych stają coraz częściej przed trudniejszymi zadaniami nie tylko wykorzystania na cele budowlane działek o

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie