Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły

Blacha płaska jako pokrycie dachowe – firma Blachy Pruszyński proponuje panel dachowy na rąbek!

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

PRUSZYŃSKI sp. z o.o.

Data wprowadzenia: 12.04.2019 r.

Krycie dachów blachami płaskimi cieszy się wielowiekową tradycją. Blacha płaska układana na rąbek – do niedawna zapomniana – nadaje dachom oryginalny i nowoczesny wygląd. Jednak podczas wykańczania dachu nie wystarczy jedynie pochylić się nad wyborem odpowiedniego materiału – bardzo istotny jest także prawidłowy montaż. Wiedzą o tym producenci pokryć, dlatego proponują rozwiązania, ułatwiające tę skomplikowaną czynność i gwarantujące jej powodzenie.

Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie model paneli na rąbek stojący, który jest teraz dostępny w czterech rodzajach profilowania powierzchni – do klasycznej płaskiej, fali oraz trapezu dołączyła tzw. nanofala. Panele na rąbek stojący to odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów, którzy chcą otrzymywać produkt dobrej jakości oraz taki, który można wykorzystywać bez obawy, że zostanie źle zamontowany.

Dawniej pasy płaskiej blachy łączono między sobą na rzemieślniczy rąbek stojący (felc). Ten sposób jest stosowany przez dekarzy również obecnie, ale zamykanie połączeń wymaga wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie i doświadczenia. Dlatego też oprócz tradycyjnej formy, blacha płaska dostępna jest w nowoczesnej wersji – gotowych paneli, produkowanych na dowolną długość sięgającą do 7 m. Mają one fabrycznie ukształtowane krawędzie, przypominające tradycyjny rąbek stojący. Jednak łączy się je na zatrzask – łatwo i szybko, bez konieczności zaginania blachy za pomocą specjalnych narzędzi lub urządzeń dekarskich. Krycie panelami jest też tańsze niż blach na rzemieślniczy rąbek, ponieważ w tym przypadku nie jest wymagane pełne deskowanie ani specjalna membrana. Są one na tyle sztywne, że można je montować na ruszcie z kontrłat i łat.
Producent zadbał również o możliwość wypięcia panelu bez uszkodzeń zawsze wtedy, kiedy będziemy zmuszeni do jego demontażu. Dużym ułatwieniem dla ekip monterskich są gotowe otwory montażowe oraz odpowiednio przygotowane krawędzie ze ściętymi brzegami, służące do montażu paneli do listwy startowej.

Ze względów estetycznych inwestorzy wybierają zwykle blachy o gładkiej powierzchni. Wielu z nich jednak nie wie, że takie panele falują. Jest to typowe i naturalne dla blachy, ponieważ pod wpływem temperatury stale rozszerza się ona i kurczy.
Zastosowanie wzdłużnego profilowania na panelach ma za zadanie ograniczyć ewentualne pofalowanie powierzchni na skutek rozszerzalności termicznej materiału. Wytłaczana struktura zwiększa sztywność pokrycia, eliminuje falowanie i umożliwia zastosowanie paneli o maksymalnej długości. Wykonanie z nich pokrycia bez poziomych połączeń sprawi, że pokrycie stworzy na dachu estetyczny „rysunek”.
Nowością jest zastosowanie profilowania w postaci nanofali, które poprawia sztywność panelu, przy czym wizualnie jest doskonałą alternatywą dla klasycznej płaskiej powierzchni – z większej odległości nanofala nie odznacza się prawie w ogóle na dachu i wygląda jak klasyczna blacha płaska. Ten rodzaj panelu jest dostępny tylko z podcięciami.

Warto zaznaczyć, że dla zredukowania hałasu, spowodowanego przez wiatr i opady, na konstrukcji (szczególnie stalowej) zaleca się pod pokryciem z paneli ułożenie maty wygłuszającej.

pruszynski, panel dachowy, na rabek

Główne zalety paneli na rąbek stojący:
■  4 rodzaje profilowania powierzchni – blacha płaska/mikrofala/nanofala/mikrotrapez
■  grubości 0,5–0,7 mm
■  szerokość użytkowa 510 mm
■  zamki umożliwiające „wypięcie” panela bez uszkodzeń w przypadku konieczności demontażu
■  profilowanie „T” i „F” oraz nano minimalizujące efekt falowania powierzchni na skutek rozszerzalności termicznej
■  opcja wykonania krawędzi ze ściętymi brzegami umożliwiająca montaż na listwie startowej.

pruszynski, szkic, dom, dachowka

PRUSZYŃSKI sp. z o.o.

Firma Blachy Pruszyński, największy polski producent stalowych pokryć dachów i elewacji, dostosowując swoją ofertę do wymogów architektów oraz oczekiwań klientów, każdego roku rozszerza asortyment oferowanych produktów.

Każdy produkt oferowany przez firmę Blachy Pruszyński powstaje indywidualnie, na potrzeby konkretnego zamówienia. Firma nie ogranicza się jedynie do dostawy zamówionych materiałów. Jej specjaliści doradzają optymalne rozwiązanie konstrukcyjne oraz proponują odpowiednie produkty.

Blacha płaska jako pokrycie dachowe – firma Blachy Pruszyński proponuje panel dachowy na rąbek!

Krycie dachów blachami płaskimi cieszy się wielowiekową tradycją. Blacha płaska układana na rąbek – do niedawna zapomniana – nadaje dachom oryginalny i nowoczesny wygląd. Jednak

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie