Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

izbudujemy.pl » Artykuły » Katalog Inżyniera

Tynk gipsowo-wapienny zapewniający ochronę mikrobiologiczną – nowość na rynku

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych PIOTROWICE II Sp. z o.o.

Data wprowadzenia: 21.12.2018 r.

Produkt ALPOL AG T32 powstały w laboratorium Grupy PIOTROWICE, dzięki specjalnie opracowanej recepturze z podwyższoną zawartością wapna, likwiduje największą wadę tynków gipsowych – podatność na korozję mikrobiologiczną.

Wady i zalety tynków gipsowych
Skłonność tynków gipsowych do zatrzymywania szczątkowej wilgoci i ich neutralny odczyn stanowi doskonałe podłoże dla rozwoju mikroorganizmów. Przy słabej wentylacji pomieszczeń tynki gipsowe, w przeciwieństwie do cementowych, bardzo łatwo ulegają atakom pleśni i grzybów. Wapno, uważane od wieków za środek dezynfekujący, sanityzujący i antygrzybiczny, zabezpiecza pokryte tym tynkiem pomieszczenia przed ewentualną inwazją mikrobiologiczną.

Jednocześnie produkt zachowuje wszystkie zalety tynków gipsowych – przede wszystkim ich pracę z atmosferą pomieszczenia. Gdy w pomieszczeniu jest dużo wilgoci – tynk ją pochłania, oddając nadmiar, gdy wilgotność spada. Stwarza to komfortowe warunki dla osób przebywających w takich pomieszczeniach. Tynk zachowując się jako bufor wilgotności, cały czas jest suchy, ciepły i przyjazny w dotyku.

Drugą niezwykle ważną cechą nowego tynku jest powstawanie podczas obróbki („gąbkowania”) bardzo dużej ilości, doskonałej jakości, mleczka tynkarskiego. Umożliwia to, przy odrobinie wprawy, wykonanie w ostatniej operacji bardzo gładkiej warstwy zewnętrznej. Większość maszynowych tynków gipsowych po wykonaniu posiada pewną szorstkość. W celu zlikwidowania tego nieprzyjemnego efektu należy użyć dodatkowego produktu i na całej powierzchni położyć warstwę gładzi. Przy zastosowaniu tynku AG T32 możemy tę operację śmiało pominąć.

tynk gipsowo-wapienny, AG T32

Obróbka tynków gipsowych
Doświadczeni tynkarze potrafi ą wykonać od razu podczas obróbki standardowego tynku gipsowego niezwykle gładką powierzchnię – albo dwukrotnie „gąbkując” tynk i dwukrotnie go zagładzając, albo poprzez „piórowanie” go na drugi dzień (wygładzanie na sucho lub z bardzo niewielką ilością wody przy pomocy blachy nierdzewnej). Jednak powierzchnia taka, o gładkości wręcz alabastru, jest potem bardzo trudna do pomalowania. Tynk AG T32 z wykonaną powierzchnią na „gładko” jest bardzo dobrym podkładem pod farby.
Zwiększona zawartość wapna sprawia, że tynk dodatkowo twardnieje, jako że wapno ma właściwości wiążące. Tak więc z czasem jest coraz bardziej wytrzymały i odporny na zarysowania i uderzenia.

Zalety tynku AG T32
Technologia obróbki tynku gipsowo-wapiennego pozostaje taka sama jak wszystkich gipsowych tynków maszynowych. Jednak, przy szczególnej staranności wykonawcy i z powodu mniejszej skłonności tynku do płynięcia po obrabianej powierzchni, można pominąć czynność zwaną „koszeniem” lub „piórowaniem”, a na pewno ją znacznie uprościć. Wystarczy „skosić” obrabiane powierzchnie dwa razy, prowadząc narzędzie pod kątem prostym do obrabianej powierzchni lub bardzo starannie wykonać operację łatą trapezową. Tynk AG T32 znacznie wcześniej niż tynki gipsowe traci możliwość płynięcia po obrabianej płaszczyźnie, powodującą fałdowanie się powierzchni, a tym samym umożliwia pominięcie jej dokładnego prostowania w trakcie tzw. „koszenia”. Tynk jednak jest cały czas plastyczny w warstwie zewnętrznej. Umożliwia to dalszy postęp prac i wykonanie końcowych operacji związanych z wykończeniem powierzchni tynku oraz pozwala zachować doskonałą jakość jego płaszczyzny.

Reasumując, tynk AG T32 – maszynowy tynk gipsowo-wapienny zachowuje wszystkie pozytywne cechy maszynowych tynków gipsowych, a dzięki zwiększonej zawartości wapna niweluje cechy negatywne i ułatwia jego obróbkę.

Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych PIOTROWICE II Sp. z o.o.

Historia Grupy Piotrowice sięga 1954 roku, kiedy to w niewielkich Piotrowicach powstała należąca do Skarbu Państwa Kopalnia Ziemi Krzemionkowej. Obecnie ZSChiM PIOTROWICE II to jeden z głównych dostawców surowców mineralnych do przemysłu farb, lakierów, chemii gospodarczej, chemii budowlanej, gumy oraz dla przetwórstwa tworzyw sztucznych, a po połączeniu się z Grupą ALPOL, także dostawca gotowych wyrobów chemii budowlanej w markach:
■  ALPOL (www.alpol.pl) FDGFG 
■  STABILL (www.stabill.pl)
■  SATYN (www.satyn.pl)
■  HUZAR (www.huzar.com.pl)
wytwarzanych w 4 zakładach produkcyjnych.
Działalność Grupy skupia się na kompleksowej obsłudze klientów obejmującej sprzedaż, logistykę, szkolenia oraz wsparcie techniczne.

Tynk gipsowo-wapienny zapewniający ochronę mikrobiologiczną – nowość na rynku

Produkt ALPOL AG T32 powstały w laboratorium Grupy PIOTROWICE, dzięki specjalnie opracowanej recepturze z podwyższoną zawartością wapna, likwiduje największą wadę tynków gipsowych –

więcej »

ALPOL TERMO BIS – ocieplenie na ocieplenie

Wieloletnie doświadczenia stosowania bezspoinowych systemów ocieplania ETICS wskazują, że prawidłowo wykonane ocieplenia są znacznie bardziej trwałe niż początkowo zakładano, a ich stan

więcej »

Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych PIOTROWICE II Sp. z o.o. - prezentacja

Historia Grupy Piotrowice sięga 1954 roku, kiedy to w niewielkich Piotrowicach powstała należąca do Skarbu Państwa Kopalnia Ziemi Krzemionkowej. Wydobywana tu krzemionka wykorzystywana była

więcej »

Nanoprodukty marki ALPOL z formułą NanoBioResistant®

W ofercie systemów ociepleń znajdują się najnowszej generacji powłoki elewacyjne: tynk nanosilikonowy SWING (ALPOL AT 380-387) oraz farba nanosilikonowa SALSA (ALPOL AF 680). Dzięki

więcej »

ALPOL GIPS Sp. z o.o. - prezentacja

Od 25 lat Grupa ALPOL jest liczącym się na rynku producentem wysokiej jakości produktów chemii budowlanej oraz wapna hydratyzowanego. Ten jubileusz to najlepszy dowód na to jak wielki sukces na

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie